Padaczka alkoholowa - jak pomóc mamie?

Witam. Mam 23 lata. Moja mama pije już kilka lat, ale od około 3 miesięcy pije codziennie. Wcześniej mama nie piła 10 lat i w tym czasie urodził się mój brat – ma teraz 5 lat. Mam jeszcze siostrę w wieku 18 lat. Mama pije teraz codziennie. Co najmniej 3 razy dziennie dostaje padaczki alkoholowej. Ja już z nimi nie mieszkam, wiec nie wiem dokładnie jak to wygląda, ale z tego co wiem, to jak mama dostaje ataku, to mój tata idzie do sklepu po alkohol, żeby się uspokoiła. Jak wypije to jej przechodzi. Kiedyś podczas ataku o mało nie wyleciała przez okno. Już nie wiem co robić. Mama teraz nie martwi się o nic, ani o jedzenie, ani o czystość w domu, nie pracuje, a przecież jest w domu małe dziecko. Proszę o pomoc, bo nie wiemy co dalej robić. Czy można ją oddać na przymusowe leczenie w oddziale zamkniętym, bo inny jej chyba nie pomoże? Była już raz na leczeniu, ale to nic nie dało. Być może dłuższa izolacja przyniosłaby jakieś efekty. Proszę o pomoc.  

KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Witam!

Zachowanie Pani matki może być dla Pani i rodzeństwa niezrozumiałe. U osób uzależnionych alkohol zmienia myślenie i zachowanie chorego, dlatego Pani mama pije i nie potrafi przestać. Pani mogłaby podobnie się czuć, kiedy odebrano by Pani możliwość zjedzenia czegokolwiek. Samo odizolowanie jej od alkoholu może nie przynieść spodziewanych efektów. Również zmuszenie jej do leczenia może wywołać bunt i pogorszyć jej stan po przejściu terapii. Warto natomiast zachęcać ją do leczenia i motywować do podjęcia takiej decyzji samodzielnie. Pozostawienie jej możliwości wyboru może pozwolić jej podjąć decyzję o dobrowolnym leczeniu. Jest Pani pełnoletnia i może postarać się o częściowe prawa do opieki nad najmłodszym bratem. Wtedy mogłaby Pani zajmować się nim i jego sprawami (np. kiedy choruje), kiedy matka nie jest w stanie tego robić. Sprawę matki może Pani zgłosić do Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (przy urzędzie gminy lub miasta). Tam również uzyska Pani szczegółowe informacje, co do możliwości leczenia odwykowego dla Pani matki.

Pozdrawiam

0

W czasie ataku padaczki należy wezwać pogotowie ratunkowe.
Ponadto zachęcam do zgłoszenia mamy do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie w celu podjęcia działań zmierzających do zmotywowania mamy do leczenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak pomóc kobiecie z padaczką alkoholową?

Witam. Podejrzewam ze moja mama ma padaczke alkoholowa. Co robic? Gdzie ja zabrac na badania?. Powiedziala ze 2 razy zemdlala w ciagu ostatnich 6 miesiecy. Ale potem sie ocknela z gozem na glowie
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak pomóc bratu z nałogiem alkoholowym i padaczką alkoholową?

Witam . Mój brat ma padaczkę alkoholowa. Pije od kilku lat ma 29. Codziennie rano pije zamiast jedzenia. W każdej nowej pracy ma ataki padaczki czasem zdąży zażyć lek. W jaki sposób można mu pomóc ? Kłamie caly czas. O odwyku nie chce słyszeć . Wszyscy cierpią tłumacza mu nic nie pomaga .
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Witam!
Problem osób uzależnionych polega m.in. na tym, że manipulują swoim najbliższym otoczeniem, nie uważają się za uzależnione, "ładnie tłumaczą" swoje wyskoki, często obwiniając za nie swoje otoczenie. Zmuszenie do leczenia daje zdecydowanie gorsze wyniki. Często jest tak, że najbliższym bardziej zależy na leczeniu niż pacjentowi - on po różnych naciskach ew. łaskawie się zgodzi (nie jest to równoznaczne ze świadomą zgodą). Padaczka alkoholowa lub abstynencyjna plus ew. jeszcze inne powikłania ZZA świadczą o tym, że nie jest dobrze. W każdym mieście są Poradnie Odwykowe, Stowarzyszenia Anonimowych Alkoholików i Osób Współuzależnionych i tam należy się udać. Te Stowarzyszenia AA lub inne są prowadzone przez osoby znające "problem od podszewki", na pewno nie dadzą sobą manipulować! Najgorsze jest udawanie, że on się leczy i my wierzymy w to! Postępowanie musi być twarde!
Z poważaniem
W. Łuczkowski

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty