Zapytaj lekarza

7 4 2 , 8 5 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak pomóc choremu na przewlekłą białaczkę limfatyczną?

Witam serdecznie! Mój tato zachorował na przewlekłą białaczkę limfatyczną we wrześniu ubiegłego roku. Wyniki w listopadzie odwróciły się w drugą stronę. Byliśmy z rodziną bardzo szczęśliwi. Obecnie miał badania i wszystkie guzki na pachwinach się pojawiły oraz większość linkocytów. Raz miał chemioterapię. Proszę o pomoc. Pije sok z noni na odporność, sok z pokrzywy. Niestety pobiera tabletki od 3 dni. Proszę o poradę, gdzie się skierować, do kogo? Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam!

MĘŻCZYZNA, 58 LAT ponad rok temu

Skutki uboczne leczenia raka żołądka

Witam serdecznie!

Przewlekła białaczka limfatyczna należy niestety do chorób, z których nie można się wyleczyć. Choroba może za to przebiegać przewlekle przez wiele lat, a chory dzięki regularnym kontrolom oraz okresowemu leczeniu może w miarę normalnie funkcjonować.

Tata powinien trafić pod opiekę dobrego hematologa. Chorzy zazwyczaj rzadko wymagają leczenia w szpitalu, jest to głównie uzależnione od przebiegu choroby, ale zazwyczaj leczenie może być prowadzone w warunkach ambulatoryjnych (chemioterapia w tabletkach). Czasami konieczna jest hospitalizacja w ramach oddziału hematologii.

W tego rodzaju schorzeniu ważne jest wykonywanie regularnych badań kontrolnych (badanie lekarskie plus badania krwi), aby szybko uchwycić ewentualne zaostrzenie choroby. Czasami powikłaniem choroby bywa anemia lub małopłytkowość (zbyt mała liczba płytek) wymagająca transfuzji krwi. Ważne jest aby w razie pojawienia się niepokojących objawów (pogorszenie tolerancji wysiłku, duszność, siniaczenie, skłonność do krwawień) zaraz kontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Pozdrawiam serdecznie

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy