Jak pomóc osobie z podejrzeniem depresji?

Moja ponad 60 letnia ciocia upadła w marcu tego roku. W rezultacie złamała ramię. Kość zrosła się prawidłowo i wróciła do zdrowia, ale kilka miesięcy później, w maju, upadła ponownie. Tym razem nie doszło do złamania, ale od tego czasu jej lewa noga uległa swego rodzaju paraliżowi ponieważ leżała na niej przez kilka godzin w niewygodnej pozie. Od tego czasu nie może chodzić. Dostaje jakiś zastrzyki, ale mimo to jej kondycja nie ulega poprawie. Leży w łóżku i z oczywistych przyczyn (jedno z jej ramion jest bezwładne od lat) jest zdana na nieustanną uwagę i opiekę najbliższych. Rodzina odnosi wrażenie, że nie jest ona zainteresowana rehabilitacją, zachęty do podjęcia prób chodzenia natrafiają na jej opór. Podejrzewam, że może mieć depresję lub lęk przed kolejnym upadkiem. Czy to faktycznie depresja, lęk może być przyczyną jej dziwnego zachowania? Jakie są perspektywy jej powrotu do zdrowia? Co powinna zrobić rodzina, do jakiego specjalisty się zwrócić, aby jej pomóc?

Witam, na pewno warto na początku zająć się pogłębioną diagnostyką. Można też wziąć pod uwagę czy podczas upadku nie doszło do urazu głowy, co być może mogłoby być przyczyną objawów Pana cioci. Jeśli wyniki badań są w normie a problemem są wyłącznie urazy ramion, warto pomyśleć o konsultacji psychiatrycznej w celu diagnostyki i wdrożenia ewentualnego leczenia farmakologicznego. Niech Pan weźmie też pod uwagę konsultację z psychologiem, który udzieli wsparcia psychologicznego w procesie rehabilitacji. Pozdrawiam