Diagnoza depresji u bliskiej osoby

Witam serdecznie,chcialabym zapytac czy jest to mozliwe aby ktos mial depresje ale sie do tego nie przyznawal i ciagle zrzucal objawy typu bol glowy, plecow, brak snu , problemy z decydowaniem na tarczyce, jesli wszystkie wyniki z tarczycy sa w normie? jak przekonac taka osobe ktora nie chce sie przynac ze ma depresje do tego aby sie zdjagnozowala?
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Ryzyko samobójstwa w depresji

Jak najbardziej można mieć depresję i się do niej nie przyznawać. A co do opisywanych przez Panią objawów, to mogą one wiązać się zarówno z depresją, jak i z lękiem.

Jeśli chodzi o depresję, to jest bardzo dobra książka pozwalająca lepiej zrozumieć zarówno ją samą, jak i mechanizmy, które do niej prowadzą - to "Radość życia" Davida Burnsa:
http://www.psychowiedza.com/2014/08/radosc-zycia.html

Co do przekonywania kogoś do czegoś, to ciężka sprawa. Może Pani powiedzieć, że się martwi i że zależy Pani na tym, żeby ta osoba spróbowała się zdiagnozować, ale nie ma co naciskać. Ostateczna decyzja i tak należy do tej osoby, a zmuszanie do działania wbrew woli tej osoby nie jest dobrym pomysłem.

0

Dzień dobry. Tak, to mogą być objawy depresji ale również innych problemów psychicznych (konfliktów, lęków). Trudno jednak namawiać kogokolwiek do podjęcia terapii jeżeli dana osoba jest w oporze. Proponuję otwarcie powiedzieć o swoich obawach - a dalej to już decyzja danej osoby. Pozdrawiam.

0

Możliwe jest, ze w przebiegu depresji na pierwszy plan wysuwają się objawy z ciała, mówi się nawet w takich przypadkach o depresji maskowanej. Dorosłej osoby nie można zmusić do pójścia do lekarza wbrew woli, ale specjalistą diagnozującym depresję jest psychiatra. Wizyta u psychiatry nie wymaga posiadania skierowania. Można mimo wszystko próbować namówić taką osobę na konsultację, gdyż podczas konsultacji i tak nie może się zadziać nic wbrew jej woli, a przynajmniej uzyska ona rozstrzygnięcie co do diagnozy.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty