Zapytaj lekarza

7 4 2 , 8 0 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak pomóc bliskiej osobie z paranoją?

Jak namówić bliską osobę z objawami paranoji przesladowcza do wizyty u lekarza.Jak pomóc i rozmawiać z taka osoba?Proszę o pomoc.
KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu

Różnica między grzybami halucynogennymi a neurotropowymi

Możliwości są różne zależnie od stopnia pokrewieństwa, wspólnego zamieszkiwania itp. Ogólnie istotne byłby jasne komunikowanie potrzeby kontaktu z lekarzem i oferowanie pomocy (w razie potrzeby) w dostaniu się do niego. Ważne jest także, by osobie chorej stawiać wyraźne granice (np nie brać odpowiedzialności za zachowania wynikające z zaburzeń), nie wnikać i nie wchodzić w dyskusje z urojeniami, ale raczej konkretnie, krótko, ale serdecznie informować i potrzebie skontaktowania z lekarzem.
Jeśli osoba chora zagraża swojemu zdrowiu i życiu lub też czyjemuś zdrowiu, życiu lub mieniu, można skorzystać także z pomocy instytucji takich jak policja czy pogotowie, które w podobnej sytuacji mogą podjąć decyzję o leczeniu wbrew woli. Choć w pewnych okolicznościach może się to wydawać działaniem "drastycznym", to jednak często zdecydowane działanie w takich sytuacjach może znacząco ułatwić wyzdrowienie pacjentowi, a także daje szanse na zmniejszenie potencjalnych negatywnych konsekwencji wynikających z chorobowych zachowań.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy