Jak pomóc bliskiej osobie w tej sytuacji?

Witam moja najlepsza przyjaciółka ma nie mały problem z partnerem generalnie są razem około 4 lat mają dziecko. Od jakiś 3 lat ma problem ze swoim partnerem który zażywał narkotyki itp. Chłopak odsunął już od niej praktycznie wszystkich zostałam tylko ja (z jej przyjaciół) Generalnie ona się go boi nie raz użyła na niej przemocy fizycznej ( nie ma tego udokumentowane) a psychiczna jest coraz gorsza. Zaczęło się nawet straszenie mnie ze mnie połamie bo jestem przy niej i ja wspieram w całej tej chorej sytuacji . Ciągle jej mówi że niszczy rodzinę, każe oddawać jej każdy zarobiony grosz,wyzywa ją, poniża. Nie raz już były sytuację gdzie błagała żebym przyjechała bo już nie daje rady. Policja była wzywana ale powiedzieli jej że mają usiąść i porozmawiać. Niejednokrotnie kazała mu się wynosić bo ona nie chce z nim żyć ale chłopak wjeżdża jej na głowę strasznie . Mi mówi że połamie mnie i mojego narzeczonego bo przyszła do nas . On twierdzi że będzie jej wybierał znajomych ona ma zakaz rozmawiania ze mną od niego . Wiem co się działo u niej w życiu wspieram ją całym sercem ,pomagam ile jestem w stanie ale też mnie to już trochę męczy tym bardziej że chłopak już zaczyna grozić nie tylko mi. Mówiłam jej że może przyjść zamieszkać tymczasowo u mnie ale ona się boi że on jej dziecko zabierze . Ostatnio dowiedziała się przez zupełny przypadek że siedział w psychiatryku jakieś 5 lat temu . Boję się o nią proszę o poradę co mogę jeszcze w takiej sytuacji zrobić (pomóc).
KOBIETA, 25 LAT 11 miesięcy temu

Dzień dobry, jest to bardzo trudna sytuacja. Oczywiście jeśli jest jakiekolwiek zagrożenie można zgłosić to na Policję lub do MOPS celem założenia procedury Niebieskiej Karty. Matka z dzieckiem może szukać pomocy w domach samotnej matki z dzieckiem lub Punktach/Centrach Interwencji Kryzysowej. Najważniejsze, żeby otrzymała ona pomoc specjalistów, którzy przeprowadzą ją przez ten trudny czas i wesprą emocjonalnie na tyle, żeby była w stanie poradzić sobie z podjęciem decyzji o zmianie. Pomimo przyjaźni nie jest Pani w stanie wziąć na siebie ciężaru tej pomocy - to ważne żeby też zadbać o siebie i dać przyjaciółce namiary na placówki specjalistyczne. Pozdrawiam i życzę powodzenia