Jak zachęcić bliską osobę do leczenia?

Witam. Mam bardzo trudną sytuację i nie wiem co mam zrobić. Jestem bezsilny. Moja matka od kilku lat zachowuje sie skandalicznie. Robi z nas ofiary, mówi na nas bardzo niecenzuralne słowa, w dodatku jest alkoholiczką (pije wieczorem a potem do późnego popołudnia śpi) Mam niepełnosprawnego brata, którym sie wcale nie interesuje. Nie jezdzi na wywiadówki, nie zaprowadza go na autobus. Jestem aktualnie osobą bezrobotną, szukam pracy, studiuje zaocznie i jest mi to wypominane w dalszym ciągu. Boje sie, ze w pewnym dniu zrobi coś, co bedzie tragedią dla całego domu. Sugerowałem, aby podjęła leczenie psychiatryczne bądź psychologiczne, ale mówi, ze sam mam sie leczyć, ona tego absolutnie nie potrzebuje. I co ja mam zrobić? Jestem bezsilny od 14 lat od momentu, kiedy tata wyjechał za granicę do pracy

Witam. Ze smutkiem przeczytałam Pana list. Wygląda na to, że jest Pan bardziej odpowiedzialny i empatyczny, niż Pana matka. Wyobrażam sobie, że ta sytuacja Pana bardzo obciąża. Przede wszystkim moje pytanie brzmi: co w tym temacie zrobił ojciec? Ma Pan prawo oczekiwać od ojca konkretnych ruchów. Praca zagranicą nie jest żadnym wytłumaczeniem, by musiał pan samotnie dźwigać ciężar sytuacji w domu. Może warto zawiadomić MOPS? Może własnie wizyta pracownika socjalnego potrząśnie matką i zmusi ją do podjecia leczenia? W każdym razie warto aby poszukał Pan dla siebie pomocy psychologicznej. Może być to terapia indywidualna bądź grupowa, dla osób współuzależnionych. Proszę poszukać w swojej okolicy ośrodka, który prowadzi terapię uzależnień oraz terapie dla osób współuzależnionych, DDA. Nie powinien Pan zmagać się w pojedynkę z tak trudnym problemem. Trzymam kciuki, powodzenia.

Myślę, że powinien Pan skontaktować się z odpowiednimi władzami, ponieważ Matka nie wywiązuje się z obowiązku opieki (szczególnie w sytuacji gdy jedno z dzieci jest niepełnosprawne). Zapewne w placówce MOPS, lub w ośrodku leczenia uzależnień ktoś będzie w stanie udzielić Panu szczegółowych informacji co do kolejnych kroków. Matkę można przymusić do leczenia. Serdecznie pozdrawiam http://psychoterapia-krakow.net/