W jaki sposób pomóc osobie, która ma niebezpieczną obsesję na punkcie drugiej osoby?

Witam. Zwracam się z do Państwa o pomoc, ponieważ znalazłam się w sytuacji, która mnie przerasta. Mam, a raczej mamy z chłopakiem duży problem z jego byłą dziewczyną. Półtora roku temu mój chłopak rozstał się ze swoją byłą dziewczyną po 3 latach związku. Ponieważ jest to sprawa bardzo delikatna, rzadko rozmawialiśmy na jej temat. W tej chwili sytuacja zmienia się i wiem, że czekają nas nieprzyjemne rozmowy na ten temat. Po krótce przedstawię problem i bardzo proszę o radę jak powinnam postępować i jak pomóc naszemu związkowi, jemu i jej.

Sprawa tej dziewczyny jest bardzo trudna. Nie potrafi zrozumieć, że to już koniec i że powinna na nowo układać sobie życie. Obecnie minęło jakieś 1,5 roku od ich rozstania. Wiem również, że leczyła się ona na depresję przez jakiś czas przyjmując leki psychotropowe. NIe jestem w stanie powiedzieć jak długo. Poza tym próbowała za wszelką cenę nakłonić go do powrotu, poprzez prośby, poniżanie się, groźby samobójcze, itp. Jestem z moim chłopakiem od pół roku, z tego co mi mówił to poinformował ją, iż układa sobie na nowo życie. Wszystko wydawało się w porządku aż do momentu kiedy zobaczyła nasze wspólne zdjęcie.

W tej chwili sytuacja jest na tyle poważna, że dziewczyna zaczęła mi grozić (groźby karalne) twierdząc uparcie, że marnuję jej życie, jestem wszystkiemu winna itp. Póki co nie miałam z nią jeszcze kontaktu, ale zaczęłam obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Na dodatek tego wszystkiego mam wrażenie, że mój chłopak czuje się winny, że to przez niego ona jest w tak złym stanie. Bo może gdyby z nią nie był… W efekcie sam nie potrafi sobie poradzić z tą sytuacją. Bardzo proszę o pomoc.

Jak mamy postępować aby wreszcie ona zniknęła z naszego życia? Co powinien zrobić mój chłopak? I jak jej pomóc, ponieważ jest ona osobą, która praktycznie nie ma znajomych - jest antyspołeczna, jest w niej mnóstwo bólu i nienawiści (obawiam się, że jeżeli w porę nie podejmie się jakiś kroków, cała złość może skupić się na mnie i pewnego dnia może dojść do jakiegość nieszczęścia) no i przede wszystkim obsesyjnie twierdzi, że jedynym jej celem jest ON. Z tego co mi wiadomo, nie chce korzystać z fachowej pomocy. Będę wdzieczna za każdą wskazówkę i radę. Z wyrazami szacunku, k.

Witam!

Sytuacja Pani i Pani chłopaka jest poważna, ponieważ jesteście narażeni na ataki ze strony tamtej kobiety. Jej zachowania nie można tłumaczyć chorobą, ponieważ działa wbrew prawu. Możecie zgłosić sprawę na policję, gdyż macie prawo do spokojnego życia bez gróźb i nacisków. Jeśli ona grozi popełnieniem samobójstwa, to tym bardziej należy to zgłosić na policję. Macie obowiązek informować o takich zamiarach.

Nie możecie jej pomóc na siłę, a pozwalanie jej na takie traktowanie Was będzie ją dalej utwierdzać w bezkarności. Dlatego uważam, że rozwiązanie tej sprawy poprzez policję będzie odpowiednim jej rozwiązaniem. Jesteście razem, chcecie być szczęśliwi, dlatego postarajcie się zadbać o swój związek i rozwiązać ten problem w odpowiedni sposób. Przebyta depresja i leczenie farmakologiczne nie tłumaczą agresywnego zachowania, gróźb i szantażu. Macie prawo podjąć odpowiednie kroki.

Pozdrawiam