Jak pomóc osobie na skraju wyczerpania psychicznego?

Moja siostra żyła 20 lat w toksycznym związku i gdzy sytuacja i życie doprowadziło do tego , ze wreszcie złożyła pozew rozwodowy on się mści , sklada donosy , zastrasza , zakłada sprawę za sprawą ..... Siostra jest na skraju wyczerpania psychicznego . Z kim pogłabym porozmawiać , gdzie szukać pomocy . Jak uwolnić się od tego człowieka . Osobiście uważam , że przydaloby mu sie leczenie psychiatryczne ....

Warto zachęcić siostrę do podjęcia psychoterapii. Specjalista nie tylko wesprze, ale pomoże zrozumieć wewnętrzne przyczyny tkwienia w toksycznym związku, pomoże pokierować zmianą, nauczyć się asertywności, odbudować poczucie własnej wartości i bezpieczeństwa. W tego typu sytuacjach jest to rozwiązanie najbardziej wskazane, które pozwoli także zapobiec podobnym sytuacjom i relacjom w przyszłości.

Taka sytuacja rzeczywiście może doprowadzić do załamania. Dobrze, że siostra ma wsparcie w Pani - ma to ogromne znaczenie. Proszę udać się do najbliższego ośrodka interwencji kryzysowej i poprosić o poradę psychologa specjalizującego się w pracy z ofiarami przemocy. Warto również skrupulatnie "kolekcjonować" wszelkie dowody zastraszania, nękania, gróźb, by móc przedstawić je policji lub w sądzie.

Witam, proszę skorzystać z pomocy ośrodka interwencji kryzysowej aby uzyskać wsparcie psychologiczne i prawne, przekazać więcej informacji na temat sytuacji Pani siostry. Ważne jest wsparcie rodziny, znajomych, właściwych organów np. Policja, tak aby siostra poczuła się bezpiecznie. Proszę porozmawiać z siostrą jak może Pani pomóc, co by jej pomogło. Ważne aby zastanowić się nad zablokowaniem działań związanych z nękaniem (zgłoszenie i interwencja Policji). Przesyłam link do strony gdzie znajdzie Pani adresy ośrodków udzielających pomocy: http://www.niebieskalinia.pl/pomoc/poradnie-pogotowia/poradnia-telefoniczna
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl