Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholika?

Witam Nie od dzis wiem.ze moja siostra zyje w zwiazku z alkocholikiem pijacym dziennie jezdzacym po pijaku nawet z dziecmi pijacym szyblo zanim.siosyra wroci z pracy itd.. straszny stan ! Dwa razy juz probowala odejsc ale za kazdym razem dala sie zlamac bo on obiecywal ze to koniec ze teraz wie co syracil ale juz za drugim razem zaczol pic po ttgodniu czyli bardzo szybko... mam wielka zlosc na siostre! Dzis usyszalam od jej 5letniej corki ze ona nie chce tak zyc i chce by tata umarl jak pomoc??

Witam,

Zalecana jest wsparcie psychologiczne, psychoterapeutyczne, pomoc można uzyskać w placówkach interwencji kryzysowej. Wskazane jest leczenie osoby współuzależnionej, tak jak i osoby uzależnionej. Przede wszystkim konsekwencja w działaniu, ponieważ cierpią dzieci.

Pozdrawiam serdecznie

Szanowna Pani,
Sytuacja, którą Pani opisuje jest bardzo trudna i niezwykle mi przykro, ze musi Pani jej doświadczać. Rozumiem, jak trudno jest przyglądać się z boku kiedy kochana przez nas osoba skazuje się na powtarzające się cierpienie i tkwienie w destrukcyjnej relacji. Budzi to zrozumiałą złość i rozgoryczenie.
Niestety, współuzależnienie jest bardzo silnym zjawiskiem, któremu samodzielnie trudno się przeciwstawić. Z całą pewnością siostra także czuje się bezradna i odczuwa do siebie pretensje nie mogąc w pełni przetrwać sytuacji rozstania. Fakt, ze w sprawę zamieszane są dzieci zapewne dodatkowo potęguje napięcie i rozczarowanie sobą i partnerem.
W takiej sytuacji warto nakłonić siostrę do skorzystania z pomocy programów i grup wsparcia dla osób współuzależnionych. Przy ośrodkach interwencji kryzysowej często takie grupy funkcjonują. Zrzeszone w nich kobiety będą w stanie dać siostrze dużo wsparcia i doskonale zrozumieją jej sytuację. Będą one dla niej źródłem cennych informacji zarówno podczas rozstania ale nawet w trakcie jeszcze związku z partnerem.
Życzę powodzenia:

Witam, sytuacja siostry jest trudna, proszę porozmawiać z siostrą aby skorzystała z pomocy psychologicznej w ośrodku interwencji kryzysowej lub mops. Interwencja jest niezbędna jeżeli widzi pani że dzieci są poszkodowane, dzieje im się krzywda. Przesyłam link do strony gdzie znajdzie Pani pomocne informacje jakie ma Pani możliwości, gdzie szukać pomocy: http://www.niebieskalinia.pl/pomoc/poradnie-pogotowia/poradnia-telefoniczna lub https://cpk.org.pl/
Pozdrawiam serdecznie