Jak pomóc bliskiej osobie w chorobie psychicznej?

Mój brat jest chory psychicznie'nie daje sobie pomóc. To zaczęło się jakis czas temu, mój starszy brat zaczął dziwnie się zachowywać, zaczął słyszec głosy których inni nie słyszeli zaczął widzieć rzeczy których inni nie widzieli.Moj brat ma 23 lata mieszka wraz z rodzicami na których nie można liczyć, ojciec to nałogów alkoholik a mama mam wrażenie że sama jest już tym wszystkim zmęczona że nie potrafi pomoc mojemu bratu, ja mieszkam za granicą i nie ma mnie przy nich, jest tam jeszcze mój starszy brat który martwi się o to jak zachowuje się nasz brat. Mój brat zawsze był agresywny i nie dał sobie wejść na głowę mimo tego dobry był z niego facet swoją przeszłość miał dosyć barwną wraz z narkotykami i kradzieżami mimo tego zachowywał się dość normalnie, miał dziewczynę, prace i wielu znajomych, zawsze wesoły, pomocny. Jakiś czas temu mój drugi brat zauważył że ten jakoś dziwnie się zachowuje, rozmawia sam ze sobą, nie sypia, zachowuje się agresywnie, ma napady rozpaczy i rozważa próby samobójcze. Próbowaliśmy z nim rozmawiać ze jest chory i potrzebuje pomocy, mimo tego on był przekonany że nic mu nie jest i każdy chce zrobić z niego wariata. Byliśmy bezradni, wzywalismy pogotowie by zabrali go na oddział psychiatryczny ale on przekonywał ich że nic mu nie jest, Gdy odjezdzali wszystko wracalo a on rozmawiał sam ze sobą, miał także napady strachu, gdy ktoś wyszedł na sekundę z pokoju on od razu zamykał drzwi na klucz, bał się ale nigdy nie mówił czego.Jakis tydzień temu wyszedł i przez trzy dni staraliśmy się go szukac,po trzech dniach dostaliśmy informację że jest na oddziale zamkniętym, Mój brat pojechał do niego w odwiedziny i zapytał się go jak tu trafił odpowiedział że glosy kazały mu iść na posterunek policji... Po trzech dniach pobytu na oddziale psychiatrycznym dostał wypis do domu zauważonu u niego poprawe, faktycznie przez pierwszy dzień było lepiej ale teraz wszystko jest tak samo źle i on nie chce dać sobie pomóc, ponownie wezwalisny pogotowie wraz z policją ale oni rozkładają ręce ponieważ on odmawia pomocy. Przepraszam za chaotyczne przestawienie sprawy ale mam tylko jedno pytanie jak jestem w stanie pomóc bratu który siedząc w domu jest skazany na pogłębianie się w chorobie?

Witam. Prawdopodobnie Pani brat po wyjściu ze szpitala przestał zażywać leki, które tam przyjmował i które zapewne zostały mu zalecone. Tu trzeba kontynuować leczenie u lekarza psychiatry i farmakoterapię, niestety, nie ma co liczyć na to, że stan brata samoistnie się poprawi. Sądzę też, że ktoś z rodziny musiałby dopilnować, aby brat przepisane leki regularnie przyjmował, bo sam albo zapomina, albo sprzeciwia się ich przyjmowaniu. W szpitalu istnieje możliwość obserwacji, doboru odpowiednich leków oraz ich dawki, więc sam pobyt nie wydaje się złym pomysłem, ale nie jest jedynym rozwiązaniem jeśli tylko istnieje jakakolwiek możliwość zadbania o to, aby brat leczył się stacjonarnie. Generalnie w przypadku zaburzeń i chorób psychicznych, tak jak w każdym innym przypadku, potrzebna jest zgoda pacjenta na leczenie. Są jednak pewne wyjątki od tej reguły, które określają i regulują przepisy prawa. Jeśli np. osoba dotknięta zaburzeniem lub chorobą psychiczną zagraża własnemu życiu i zdrowiu, lub życiu i zdrowiu innych osób może zostać przyjęta bez swojej zgody na oddział psychiatryczny. Niżej wklejam Pani link pod którym znajdzie Pani bardziej szczegółowe informacje o tym, jakie są możliwości prawne pomocy takiej osobie jak Pani brat, mam nadzieję, że to pomoże zorientować się w sytuacji. Pozdrawiam i życzę pwoodzenia - Małgorzata Mróz, m.mroz@psychoterapeuta-slask.pl, tel. tel. 661 033 392
https://www.i-kancelaria.pl/publikacje/przyjecie-do-szpitala-psychiatrycznego-bez-zgody-osoby-chorej-psychicznie/