Jak pomóc synowi, u którego podejrzewam depresję?

Dobry wieczór, Jestem mamą nastolatka. Podejrzewam u syna depresję. Chcę mu pomóc. W naszej rodzinie jest problem alkoholowy. Pozdrawiam,

Witam, jeżeli ma Pani podejrzenie depresji u syna to warto skonsultować go u psychiatry (biorąc pod uwagę wiek najlepiej dziecięcego) lub psychologa-psychoterapeuty. Psychoterapią dzieci i młodzieży zajmują się przede wszystkim terapeuci w nurcie behawioralno-poznawczym. Gdy specjaliści uznają, że depresja u syna jest silna z pewnością zostaną wdrożone leki antydepresyjne i zalecona zostanie terapia w ww. nurcie. W rodzinach z problemem alkoholowym pojawienie się depresji jest częste. Być może syn będzie pracował podczas terapii nad tzw. syndromem dziecka z rodziny alkoholowej, ale to kolejny etap. Bardzo dobrze, że syn ma w Pani wsparcie, ale proszę pamiętać, że depresja to poważny problem zdrowotny, którym powinni zająć się specjaliści. Pomocą dzieciom z m.in. depresją zajmują się prywatne ośrodki ale także jest dostępna pomoc lekarska w ramach NFZ (m.in. w zakresie Poradni Zdrowia Psychicznego w przychodniach lekarskich i przy oddziałach szpitalnych). Im szybciej zostanie wdrożona pomoc, tym szybciej syn ma szanase wrócić do zdrowia.