Zapytaj lekarza

7 4 0 , 6 0 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Pomoc dorosłemu synowi choremu na depresję

witam, proszę o informację gdzie mam szukać pomocy jak postępować i co robić z synem chorym na depresję (syn dorosły aktualnie w czasie terapii)
MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu

Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej

Proszę działać zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Ewentualnie może Pani poszukać w swojej okolicy grupy wsparcia dla rodzin osób z zaburzeniami psychicznymi. W moim przekonaniu najlepsze efekty w leczeniu depresji daje łączenie farmakologi z psychoterapią.

Psycholog posiadający wieloletnie doświadczenie zawodowe.
0

Witam , Pani syn powinien korzystać zarówno z pomocy psychoterapeuty (terapia długoterminowa), jak i lekarza psychiatry. Czas trwania terapii psychologicznej, jak i farmakologicznej trudno j przewidzieć, ale zwykle trwa kilka lat. Trzeba się zatem uzbroić się w cierpliwość.

Pani pomoc może polegać przede wszystkim na wspieraniu syna, wzmacnianiu jego poczucia bezpieczeństwa, wartości, otaczaniu miłością. Z całą pewnością unikać należy takich postaw, jak krytyka, negatywna ocena, pouczanie, moralizowanie, ponaglanie do szybkiego zdrowienia i zwiększenia ogólnej aktywności życiowej; podobnie niewskazana jest nadmierna kontrola, próba wychowywania dorosłego przecież syna, czy nadopiekuńczość. To jest osoba pełnoletnia i raczej należy go wzmacniać w usamodzielnianiu się (odcinaniu psychicznej pępowiny), a nie np. nadmiernym uzależnianiu od siebie. To oczywiście tylko hipotezy (jeśli chodzi o kierunek pomocy rodziny dla syna), ponieważ na podstawie jednego, napisanego b. lakonicznie zdania, nie możemy wyciągnąć wniosków, jak wygląda sytuacja Pani syna. Poza tym proszę mieć na uwadze, że psychoterapeuta syna nic Pani nie powie na jego temat oraz przebiegu terapii; nie będzie też udzielać Pani konsultacji, ponieważ nie pozwalają na to zasady etyki terapeuty - psychoterapeuta nie prowadzi terapii ani konsultacji z członkami rodziny klienta. Obowiązuje go tajemnica zawodowa. Informacji na temat "podopiecznego" może udzielać rodzicom tylko wówczas, gdy jest on niepełnoletni.

Jeśli Pani sama czuje się przybita i bezradna wobec problemów rodzinnych, sugeruję również skorzystać z wizyty u psychologa bądź zapisać się na psychoterapię; trzeba jednak pamiętać, że Pani terapeuta nie może być jednocześnie terapeutą Pani syna.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy