Jak pomóc synowi, który się tnie?

mój syn tnie sobie ręce jak ma jakieś problemy np stracił prace jak mu pomóc skoro jest pełnoletni i nie chce się leczyć poza tym nie wiem gdzie w Krakowie są specjaliści i kto mógłby mu pomóc
KOBIETA, 50 LAT ponad rok temu

Jeżeli syn sam nie będzie chciał pomocy, to niestety nie może Pani go zmusić. Jeżeli się zdecyduje, może udać się do psychiatry, zostanie przyjęty bez skierowania i w krótkim terminie. By znaleźć psychiatrę, można skorzystać z Całodobowej Informacji Medycznej 12 661 22 40.
Psychiatra lub lekarz pierwszego kontaktu może wypisać skierowanie do Poradni Psychologicznej lub Poradni Zdrowia Psychicznego - jest ich kilkanaście na terenie Krakowa, udzielają porad lub psychoterapii refundowanych przez NFZ. Niestety trzeba się liczyć z oczekiwaniem na termin (różne, warto porównać). Załączam wykaz poradni:
http://profilaktykadepresji.malopolska.pl/lista-poradni/
W awaryjnej sytuacji można skorzystać z Ośrodka Interwencji Kryzysowej na ul. Radziwiłłowskiej
http://www.interwencjakryzysowa.pl/osrodki-interwencji-kryzysowej/5251
Jest także dużo gabinetów prywatnych, gdzie trzeba się jednak liczyć z dość wysokim kosztem wizyt.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/

0

Dzień dobry,

Pani co najwyżej może namawiać syna na podjęcie leczenia.
Najlepiej jak syn uda się do lekarza psychiatry oraz psychoterapeuty, którzy zaproponują najlepszą formę leczenia (farmakoterapia i/lub psychoterapia).
Pomoc można uzyskać np.: w Poradni Zdrowia Psychicznego (w ramach NFZ) lub prywatnie. Można również rozpatrzyć leczenie na oddziale szpitalnym - tutaj link do niektórych oddziałów: http://www.zaburzeniaosobowosci.pl/gdzie-sie-leczyc/

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dzień dobry, niestety trudno pomóc osobie, jeśli ta osoba nie widzi problemu, a tak jest najczęściej w przypadku alkoholizmu. Jedyne, co może zrobić rodzina, to zorganizować spotkanie członków rodziny z alkoholikiem i delikatnie, lecz stanowczo powiedzieć mu, jak jego problem wpływa na inne osoby. Taka rozmowa czasem daje do myślenia, osoby z chorobą alkoholową przez chwilę mogą usłyszeć o jej konsekwencjach. I niektóre z nich podejmują decyzję o wizycie u specjalisty - w Poradni Uzależnień. Pozdrawiam, Iga Borkowska, www.maturitas.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak pomóc synowi schudnąć?

Witam, mój syn ma 12 lat, waży 60 kg i ma 162 wzrostu. Niestety, bardzo lubi słodycze, je mało i szybko. Jeżeli chodzi o aktywność ruchową, to też nie wypada najlepiej. Ma dość spory brzuszek jak na takie dziecko. Jak mu pomóc?
ponad rok temu

Witam,

  BMI Pani syna wynosi 22,9. Odpowiada to 75-90 centylowi (bliżej 90 centyla). Oznacza to zagrożenie nadwagą. Może Pani pomóc synowi w bardzo prosty sposób. Proszę zachęcić go do aktywności fizycznej, najlepiej podejmowanej razem. Mogą to być spacery, jazda na rowerze. Jeśli dysponuje Pani większymi kwotami, na rynku są specjalne maty do ćwiczeń, podłączane do komputera/konsoli do gier. Dla nastolatka z pewnością będzie to atrakcyjna forma ćwiczeń. Można także zapisać go na zajęcia ruchowe w szkole (np. grę w piłkę).

Powinna być Pani także wzorem dla dziecka, jeśli chodzi o żywienie. Jeśli chłopiec będzie widział, że odżywia się Pani zdrowo, o wiele łatwiej przyjdzie mu zmiana nawyków.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Wyeliminować należy: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe, słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Piramidę Zdrowego Żywienia dla dzieci i młodzieży znajdzie Pani na: http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci.

Pozdrawiam i proszę się nie martwić.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty