Jak poprawić stan moich paznokci i włosów?

Mam problem z paznokciami. Są bardzo łamliwe i kruche, słabo rosną. Muszę mieć je wyjątkowo krótko obcięte bo w innej sytuacji co chwilę się łamią. Mimo to nawet krótko obcięte potrafią się złamać. Często sprawia mi to ból, nie mogę nic tym palcem zrobić. Zauważyłam też że wypadają mi włosy w dużej ilości. Co może być powodem? Czy brakuje mi jakiś witamin/minerałów? Nie stosuje żadnych leków, suplementuje magnez i witaminę D3.

Redakcja abcZdrowie

Witam, wypadające włosy oraz łamliwe paznokcie jak najbardziej mogą mieć związek z niedoborami, wynikającymi najczęściej z niewłaściwej diety. Należałoby się jej przyjrzeć oraz wykonać badania – choćby podstawową morfologię na początek wraz z oznaczeniem poziomu żelaza oraz TSH. Możliwe przyczyny trapiącego Panią problemu to np. anemia z niedoboru żelaza, ale też problemy z tarczycą. Istotne jest, czy tym dwóm objawom towarzyszą inne dolegliwości – np. zmęczenie, bezsenność, rozdrażnienie, apatia, problemy z trawieniem, brak apetytu itd. To wiele może powiedzieć o charakterze problemu i dać podstawę do właściwej diagnostyki. Niestety inne przyczyny takiego stanu to chociażby cukrzyca lub z drugiej strony – nerwica, depresja, przewlekły stres. O innych powodach przeczyta Pani w tym miejscu: https://uroda.abczdrowie.pl/przyczyny-wypadania-wlosow. Jeśli przyczyna jest tak prozaiczna, jak niedobory witamin i minerałów – warto je uzupełnić, choć nie przez bezmyślne zażywanie preparatów, ale po wnikliwej ocenie stanu zdrowia, dobierając suplementy zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem. Z tego materiału wideo dowie się Pani, jakie braki mogą być odpowiedzialne za słabą kondycję włosów oraz paznokci: https://portal.abczdrowie.pl/twoja-skora-paznokcie-i-wlosy-mowia-czego-im-brakuje-wideo. Warto zacząć od diety – bogatej w żelazo, cynk, krzem oraz witaminy tzw. ADEK. Proszę pamiętać, że niewskazane są diety niskokaloryczne oraz eliminacyjne – z ich powodu najczęściej dochodzi do niedoborów. A w tym artykule odnajdzie Pani listę konkretnych produktów wyrównujących braki witaminowe przy problemie z kruchymi, łamliwymi paznokciami: https://uroda.abczdrowie.pl/witaminy-na-paznokcie. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.