Jak poradzić sobie z napadami paniki u osoby leczącej się na depresję?

Witam. Pierwszy napad paniki miałam w marcu, pojechałam wtedy na pogotowie, gdzie lekarz zapisał mi hydroksyzynę (doraźnie). Niestety, od tego czasu jest coraz gorzej, napady paniki występują nawet w sytuacji, w której czuję się bezpiecznie. Nie potrafię wyjść sama z domu, nie mówiąc o zwykłym wyjściu do sklepu naprzeciwko, podróż tramwajem czy autobusem jest dla mnie niemożliwa, gdyż już po przejechaniu trzech przystanków czuję, że nadchodzi napad i zaczynam szukać ucieczki; zrezygnowałam z życia towarzyskiego w obawie przed kolejnym atakiem; rzuciłam studia, ponieważ samotny dojazd komunikacją miejską wszystko utrudniał i nie mam pojęcia, co zrobić dalej. Bagatelizuję problem, gdyż rodzice go nie rozumieją. Mam 21 lat i chciałabym wreszcie sobie pomóc i zacząć żyć normalnie, a nie w ciągłym strachu i niezamykającym się kole. Pragnę wspomnieć, że trzy lata chorowałam na depresję. Do jakiego lekarza powinnam się zgłosić? Czy są jakies inne metody poradzenia sobie z tym? Dziękuję za odpowiedź.

Witam Panią
Ataki paniki nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia
ludzkiego, ale całkowicie dezorganizują życie, przynoszą poczucie
niepewności i zagubienia, ograniczają niezależność, hamują
aktywność społeczną i utrudniają normalne funkcjonowanie
w społeczeństwie, zabierając tym samym całą radość życia.
Zaburzeniom lękowym często towarzyszy rozdrażnienie,
napięcie psychiczne, znaczne obniżenie nastroju,
nieumiejętność odpoczywania…
Pani lęki mogą doprowadzić nawet do izolacji społecznej.
Może pojawiać się też obawa przed chorobami lub przed śmiercią.
Często występują też objawy somatyczne, np. przyspieszone
tętno, podwyższenie ciśnienia krwi, bóle w klatce piersiowej,
zawroty głowy, przyspieszone bicie serca i wiele innych.
Dlatego niezmiernie ważne jest wyleczenie zaburzeń
depresyjno
– lękowych i ataków paniki.
Aby skutecznie wyleczyć zaburzenia depresyjno - lękowe,
w tym ataki paniki oraz ich konsekwencje, należy dotrzeć do źródła
problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami ataków paniki oraz ich konsekwencjami.
Gdyby chciała Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl