Jak poradzić sobie ze strachem przed porodem?

Boje się porodu(okropnie)jestem w ciąży 7miesiac.prosze o rady .boje sie czy bedzie dobrze,czy dam rade i czy przezyje

Witam,
pytania nurtujące przyszłe mamy są podobne: Jak długo będzie trwał poród? Czy będzie bardzo bolało?Czy wszystko pójdzie dobrze i dziecko urodzi się zdrowe? Pewnie znamy róże historie, z przeżyć innych kobiet, które potęgują nasz strach pod wpływem wyobrażeń. Każdy człowiek jest inny, jeśli czegoś doświadczamy, post factum możemy ocenić sytuację - jaki ma na nas wpływ, czy znaczenie? Zachęcam do spotkania z psychoterapeutą w paradygmacie poznawczo - behawioralnym. Pomocna jest szkoła rodzenia. Poród naturalny jest fizjologią, towarzyszy temu ból, związany ze skurczami macicy, który można zniwelować oddechem. Na początku są rzadkie i niezbyt bolesne, później coraz częstsze i bardziej się nasilają, w taki sposób szyjka macicy się rozwiera, a dzidziuś szykuje się do podróży. ból związany z mechanizmem porodu szybko się zapomina, jest do przeżycia. Można skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego, w przypadku, kiedy kobieta przejawia niski poziom wytrzymałości bólowej. Oddziały porodowe dysponują różnymi metodami ułatwiającymi kobiecie przetrwanie najgorszego momentu, bardzo pomocna jest wykwalifikowana położna.
Pozdrawiam serdecznie