Jak postępować mając złogi na nerce?

Witam Po otrzymaniu na USG informacji że mam na nerce złóg o wielkości ok. 5mm poszedłem do lekarza rodzinnego celem skonsultowania wyników. Według Pani doktor jeżeli nie mam do tej pory żadnych objawów to mam nic nie robić i starać się pić dużo wody. Fakt faktem do tej pory nie miałem żadnych dolegliwości z powyższego tytułu ale chciałem dopytać czy faktycznie mam na razie temat zostawić czy jednak byłoby wskazane jakieś postępowanie celem uniknięcia dolegliwości bólowych w dalekiej lub niedalekiej przyszłości.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Odkładające się złogi w nerkach to często przypadłość, niedająca przez dłuższy czas żadnych objawów. Ich powstawaniu sprzyja niedostateczne nawodnienie, a także odwodnienie organizmu. W takiej sytuacji w moczu gromadzi się więcej minerałów, który staje się bardziej skoncentrowany.

Trudno z racji odległości ocenić Pana aktualny stan zdrowia, jednakże lekarz prawdopodobnie podjął właściwe kroki działania.

W przypadku braku objawów ze strony układu moczowego, nie powinno się wdrażać konkretnego leczenia, tylko odpowiednio nawadniać organizm.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy Panu ponowną konsultację z lekarzem internistą lub nefrologiem. Specjalista po analizie dotychczasowego badania będzie mógł podjąć decyzję o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/kamica-nerkowa

https://portal.abczdrowie.pl/kamica-nerkowa-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie-rokowanie-zapobieganie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.