Jak postępować przy podejrzeniu polipa macicy?

Dzień dobry Mam 40 lat i zwykle regularne miesiączki. Ostatnia z nich przedłużyła mi się do 10 dni, normalnie trwają max. 5 dni. Byłam u lekarza, który niejednoznacznie stwierdził, że ściana jamy macicy jest pogrubiona i podejrzewa polip macicy. Sugerował wizytę za miesiąc, aby sprawdzić, czy zmiana jest i jest to rzeczywiście polip lub czy złuszczyło się to podczas kolejnej miesiączki. Moje pytanie brzmi: 1. czy lekarz ginekolog podczas przezpochwowego badania usg może jednoznacznie określić zmianę? Chodzi o to , czy pewne jest, że to polip , a nie np. mięśniak torbiel czy inna zmiana? 2.czy polip w jamie macicy jest widoczny w powierzchownym badaniu usg np. jamy brzusznej? 3.czy bezpieczne jest czekanie do kolejnej miesiączki ? Czy może powinnam zainterweniować od razu ? Dziękuję

Lek. Michał Lenard

Bywają sytuacje, kiedy ocena jamy macicy w USG jest trudna do przeprowadzenia, dlatego nie można ze 100% pewnością stwierdzić polipa (sama Pani napisała, że lekarz go podejrzewa). W badaniu USG przez brzuch można zobrazować tylko duże polipy, większość ze względu na mały rozmiar nie jest widoczna. Czekanie do kolejnej miesiączki jest bezpieczne, polipy często ulegają złuszczeniu podczas krwawienia miesiączkowego. Pozdrawiam!