Jak postępować z tworzącymi się zakolami?

Dzień dobry mam 20 lat. Około 2 tygodnie temu zauważyłem, że po prawej stronie głowy zrobiło mi sie średniej wielkości zakole. Natomiast lewa strona pozostała bez zmian - nadal mam tyle samo włosów. Do tego wszystkiego dochodzi fakt, że często swędzi mnie skóra przez co na głowie mam małe zadrapania. Zastanawiam się co z tym zrobić. Z góry dziękuje za pomoc

Zakola mogą być związane z łysieniem androgenowym, czyli powiązanym z androgenowymi, "męskimi" hormonami płciowymi. Cudzysłów dlatego, że u kobiet też te hormony występują i u kobiet także występuje łysienie androgenowe. Najczęściej jest to uwarunkowane genetycznie. Jeżeli występuje asymetria może to wynikać z pewnych nawyków lub wymuszonej pozycji bądź np. ekspozycji na czynnik szkodliwy po stronie ubytku owłosienia. Świąd skóry owłosionej głowy może mieć bardzo różne przyczyny i wymaga to oceny specjalisty. Świąd może być powodowany uczuleniem na środki pielęgnacyjne, składniki pokarmowe, leki itp. Często towarzyszy mu łupież, zaczerwienienie skóry, i cechy stanu zapalnego. Należy wtedy zwrócić się do dermatologa.