Jak powinien wyglądać jadłospis rocznego dziecka?

Jak powinien wyglądać jadłospis dziecka , które skończyło rok? Ile powinno pić? Pije tylko wodę, czy to dobrze? -Jakich produktów unikać? Syn ma 14mcy i tak wygląda jego przykładowe menu: -ok 6 rano pierś -7.30-8 kaszka mleczno-ryżowa błyskawiczna kawałeczek chleba z serkiem lub wędlinką - 10.30 deserek mleczno-owocowy - 13 pierś obiad -potrawka/zupka z mięska lub ryby z warzywami - 15.30 wafelek ryżowy/herbatnik owoc(ewent marchewka) - 18 kaszka mleczno-pszenna - 19 pierś. Pozdr

Witam serdecznie,
przede wszystkim gratuluje wytrwałości w karmieniu piersią! to bardzo ważne dla zdrowia dziecka. Jadłospis który Pani przedstawia nie wymaga większej korekty. To co mogłabym zalecić to zwiększyć ilość warzyw i owoców podawanych do posiłków.wystarczy do kaszki dodać owoc, czy do kanapki warzywa. Proszę również do obiadu (najlepiej dwudaniowego) podawać węglowodany (kasza, makaron).
W celu urozmaicenia posiłków mlecznych proponowałabym jogurty, kefiry, które zawierają korzystne bakterie probiotyczne- szczególnie ważne przy wzmacnianiu odporności dziecka.Taka zmiana jest też korzystna zwłaszcza jeśli kaszki w składzie zawierają dużą ilość cukru.

Ważne aby w ciągu dieta była urozmaicona, zarówno pod kątem dostarczanych składników odżywczych ale też z uwagi na preferencje smakowe dziecka. W tym okresie dziecko jest bardzo ciekawe nowych smaków, warto to wykorzystać.Np do kaszki może Pani zatrzeć 2 migdały (jeśli nie ma żadnej alergii) albo pestki dyni, słonecznika (zmielone). W okresie gdy brakuje warzyw warto wykorzystać również kiełki np brokuła, lucerny, rzodkiewki.
Świetnie, że dziecko pije wodę! można tez podawać herbatki owocowe. Jeśli sok to proszę pamiętać że dla dziecka porcja soku daje poczucie sytości, więc najlepiej podać w ramach podwieczorku, nie przed innymi posiłkami.

Dieta dziecka powyżej roku już przypomina dietę dorosłych, jednak tylko przy założeniu że jest to zdrowa kuchnia, bez nadmiernej ilości przypraw. Dziecku najlepiej podawać zioła, nie sól!

Ilość posiłków; 5, w tym 3 główne, 2 mniejsze - II śniadanie, podwieczorek. Nie podajemy przegryzek pomiędzy, zaburzy to apetyt dziecka, poczucie głodu i sytości, w efekcie może odmówić głównego posiłku bo brzuszek będzie już pełny.

Jeżeli będzie Pani miała dodatkowe pytania służę pomocą.

pozdrawiam
Małgorzata