Jak powinien wyglądać jadłospis 19-miesięcznego dziecka?

Witam, moja córka ma 19 miesięcy, je stosunkowo mało i waży 9kg. Godziny posiłków to: 6:00 mleko modyfikowane, 10:00 kaszka, 11:00-13:30 spacer, 14:00 mleko, 14:00-17:30 drzemka, 17:30 obiad zupa, 20:00 owoce lub serek, 21:30 mleko modyfikowane, 22:00 spanko. Chciałabym podać wcześniej zupkę ale bez mleka nie uśnie. Nie je pieczywa, ziemniaków, jajek itp. Lubi wędliny i parówki których staram się unikać. Jak nie chce kaszki na śniadanie to podaję jej plasterek wędliny bo więcej nie zje. Z warzyw toleruje wszystkie w zupie natomiast świeżych nie chce, zje jedynie kiszonego ogórka. Co zrobić by jednak ta zupa znalazła się wcześniej w jadłospisie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

warto byłoby skonsultować się z pediatrą, by sprawdzić, na którym centylu jest dziecko, ponieważ sama waga niewiele mówi.

Zdecydowanie jednak powinna Pani dokonać modyfikacji w diecie dziecka, gdyż wygląda na to, że jest zbyt duża dysproporcja pomiędzy mlekiem modyfikowanym a posiłkami stałymi. Mleko – czy to pokarm matki, czy mieszanka mlekozastępcza – stanowi podstawę żywienia dziecka do 1. roku życia, później udział mleka powinien stopniowo zmniejszać się. Roczne dziecko powinno już zakończyć etap rozszerzania diety – u Pani córki warto byłoby zmodyfikować zwłaszcza pierwszą część dnia – wyeliminować przynajmniej jeden posiłek mleczny na rzecz posiłku stałego. Również przed drzemką warto zaproponować dziecku np. zupę lub skrócić czas spaceru (czy też podać dziecku lekki posiłek podczas rekreacji na świeżym powietrzu) tak, by przed drzemką dziecko dostało pełnowartościowy obiad, zaś po niej – podwieczorek i kolację. O tym, jak powinna wyglądać jadłospis dziecka po ukończeniu przez nie 1. roku może się Pani dowiedzieć z tego artykułu: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-rocznego-dziecka.

Myślę, że jeżeli ma Pani taką możliwość, to proszę skonsultować się także z dietetykiem dziecięcym, który ułoży jadłospis dla córki tak, by uniknąć niedoborów. Więcej o żywieniu malucha mówi nasi eksperci w odpowiedzi na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/prawidlowa-dieta-dla-dwulatka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.