Posiłki 16-miesięcznego malucha a lekka nadwaga - jak go karmić?

Witam, mam pytanie odnośnie do żywienia 16-miesięcznego maluszka. Synek w chwili obecnej waży 14,300 i jest już poza siatką centylową dla swojego wieku. Stwarzam mu dużo okazji do ruchu, jest dzieckiem bardzo aktywnym. Maluszek koniecznie domaga się picia mleka, inne posiłki (oprócz obiadu) mógłby spokojnie zastąpić jedynie mlekiem. Jego posiłki wyglądają następująco: - 5:00/6:00 200-240 ml mleka, - 7:00 jogurcik (czasem chętnie, czasem nie chce nic), - 9:00 200-240 ml mleka + 2 łyżeczki kleiku ryżowego, - 10:30 słoiczek z owocem, - 12:00 obiadek - jedno danie - słoiczek lub ugotowana przeze mnie zupka, - 15:00 200-240 ml mleka + 2 łyżeczki kleiku ryżowego, - 18:00 kromka z masłem, szyneczka lub ser żółty, czasem zje z nami np. trochę kotleta i ziemniaki (jajecznicy nie chce), - 21:00 200-240 ml mleka + 2 łyżeczki kleiku ryżowego. W międzyczasie popija herbatki. Posiłek o 7:00 starałam się wyeliminować i dać po prostu o 9:00 śniadanko, ale mały pluł i nie chciał. Domagał się mleka. Godziny 9:00 i 15:00, kiedy pije mleko, są jego godzinami kiedy zasypia na drzemkę i zasypia właśnie przy butli z mlekiem. Nie mam pojęcia jak wyeliminować taką ilość mleka, bo maluch tego mleka się po prostu domaga. No i mamy problem z tyciem. Proszę o poradę, z góry dziękuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!
Drugi rok życia to okres intensywnego wzrostu i rozwoju układu nerwowego. Dlatego tak ważne, jest aby zapewnić dziecku wszystkie potrzebne składniki odżywcze.
Przy ocenie rozwoju dziecka należy brać pod uwagę nie tylko jego wagę, ale także wzrost. Jeżeli oba parametry są w stosunku do siebie proporcjonalne nie ma powodów do niepokoju. Jeżeli jednak tylko waga dziecka wysuwa się poza 90 centyl, a wzrost pozostaje np. w granicach 50 centyla, wtedy należy się dokładniej przyjrzeć nie tylko diecie dziecka, ale także jego stanowi zdrowia. Przyczyną nadmiernego przybierania na wadze u dziecka są np. schorzenia tarczycy lub cukrzyca. Dobrze byłoby więc, aby dziecko zbadał pediatra.
Dieta dziecka oczywiście także ma duże znaczenie, aczkolwiek w tym wieku dziecko ma duże zapotrzebowanie kaloryczne, dotyczy to także tłuszczów (do 2 urodzin rozwija się intensywnie mózg, a w procesie jego rozwoju istotne jest dostarczanie tłuszczów).
W tym wieku dziecko powinno wypijać do 3 x 240 ml mleka modyfikowanego. Zapotrzebowanie po 2 urodzinach zmniejszy się do 2 x 240 ml na dobę. Dobrze byłoby rozłożyć posiłki co 3-4 godziny. Zatem jeśli podaje Pani dziecku wcześnie rano mleko, śniadanie warto podać mu ok. godz. 9, a następnie ok. 12 obiad (zrezygnować z owocu o 11, można podać dziecku owoc na podwieczorek + np. jogurt ok 15). Śniadanie powinno być dosyć treściwe - może zamiast kolejnej porcji mleka wprowadzić np. porcję kaszki lub kanapki?
Około 18 kolacja - najlepiej na ciepło, mogą być także kanapki/kaszka. Na wieczór - porcja mleka.
Dziecka na pewno nie należy głodzić. Z diety dziecka na pewno natomiast warto wyeliminować lub ograniczyć spożycie słodyczy, cukru, nie podawać produktów przetworzonych, chipsów ani frytek. Jako przekąski warto podawać owoce, albo warzywa, ewentualnie chrupki kukurydziane.
Proszę pamiętać także o tym, aby dziecku po wypiciu mleka koniecznie umyć ząbki.

Pozdrawiam serdecznie