Zapytaj lekarza

7 4 2 , 5 3 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak pozbyć się wzdęć i bólu brzucha?

Dzień Dobry! Chciałabym się dowiedzieć, co powinnam zrobić, aby poczuć się lepiej? Jestem kobietą i mam 65 lat. Choruję na niedoczynność tarczycy, cukrzycę i nadciśnienie, cierpię również na bezsenność. W związku z tymi chorobami przyjmowałam 1 x Euthyrox 100, na cukrzycę 2 x Diaprel MR, a na nadciśnienie Losacor HCT. Niestety cukier niepokojąco zaczął wzrastać nawet do 250 i wówczas lekarz zapisał mi nowe tabletki Siofor 850, które biorę 3 razy dziennie plus Diaprel MR jeden raz dziennie rano. Po tych tabletkach cukier bardzo się obniżył, na czczo waha się w granicach od 108 do 128, a 2 godz. po jedzeniu między 140 do 180. Wszystko by było dobrze, ale odkąd przyjmuję Siofor 850 straciłam apetyt i mam silne wzdęcia oraz bóle brzucha.

Po zrobieniu USG jamy brzusznej lekarz stwierdził, że nie mam kamieni w woreczku żółciowym, jedynie stłuszczenie wątroby i trzustki. Kazał mi łykać 3 x dziennie Hepatil i nie jeść tłustych rzeczy. Ala ja nigdy nie jadałam tłusto, nie mam apetytu zbytnio na mięso i jego przetwory. Schudłam też już 6 kg w ciągu 2 miesięcy, z czego się cieszę, bo jestem za gruba, a obecnie ważę 80 kg przy wzroście 160 cm i mam nadzieję, że schudnę jeszcze, co tylko mi wyjdzie na zdrowie. Bardzo bym prosiła o poradę, co mam dalej robić, aby ustąpiły te wzdęcia i nie odbijało mi się zawartością żołądka i żebym nie była osłabiona. Co mam robić i gdzie szukać pomocy. Za poradę z góry serdecznie dziękuję!

KOBIETA, 66 LAT ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Witam serdecznie!

Objawy które się u Pani pojawiły mogą być związane ze zmianą leczenia i wprowadzeniem nowego preparatu w celu wyrównania cukrzycy. Niestety przyjmowanie każdego leku może być związane z wystąpieniem objawów niepożądanych, w przypadku stosowania Sioforu mogą to być właśnie wymieniane przez Panią dolegliwości brzuszne. Z tego powodu w pierwszej kolejności konieczna jest wizyta u diabetologa - proszę opowiedzieć o objawach na które Pani cierpi - prawdopodobnie konieczna będzie zmiana leczenia cukrzycy.
Z pewnością warto wykonać również podstawowe badania laboratoryjne w celu wykluczenia na przykład anemii - powinien je dobrać lekarz podstawowej opieki medycznej po zbadaniu Pani i dokładnym zebraniu wywiadu. Z powodu choroby tarczycy warto oznaczyć poziom hormonów w celu oceny skuteczności leczenia.
Natomiast jeżeli to nie pomoże i objawy nadal będą się utrzymywały konieczna jest diagnostyka przewodu pokarmowego, pod postacią wykonania panendoskopii oraz kolonoskopii- badania te wykonuje gastrolog, konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam

Lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy