Jak prawidłowo założyć Fluomizin?

Dzień dobry, otrzymałam od ginekologa lek fluomizin, tabletki dopochwowe. Po aplikacji wieczorem przed snem okazało się rano, że tabletka się nie rozpuściła (nie było żadnych śladów na bieliźnie). W celu zwiększenia nawilżenia pochwy zaaplikowałam rano kapsułkę hydrovag, ale i to niewiele dało, bo godzinę później z pochwy wysunęła się prawie cała tabletka fluoziminu. Co można zrobić aby kolejna tabletka się rozpuściła? Wydaje mi się że zaaplikowałam ją poprawnie, na tyle głęboko na ile mogłam. Lekarz powiedziała mi abym tych tabletek nie zwilżała woda przed aplikacją, bo się rozkruszą czy pękną. Chciałabym uniknąć stosowania codziennie hydrovagu, bo lek ten daje u mnie lekkie skutki uboczne (szczypanie). Uprzejmie proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

prawidłowe założenie tabletek wyklucza ryzyko niewchłonięcia leku, stąd prawdopodobnie popełniła Pani błąd podczas aplikacji.

Faktycznie zwilżenie wodą może skutkować rozpadnięciem się tabletki, jednak jeżeli tabletki w trakcie aplikacji stawia opór, to może Pani ją delikatnie nawilżyć. Nie należy stosować innych tabletek przed aplikacją leku, natomiast by tabletka nie wypadła, należy wsunąć ją do pochwy na głębokość serdecznego palca, czyli tak głęboko, jak to jest możliwe.

Dodatkowo aplikacji należy dokonywać późnym wieczorem – najlepiej byłoby gdyby po niej nie wstawała już Pani z łóżka aż do rana. Wówczas nie ma możliwości, by tabletka dopochwowa wysunęła się.

Więcej informacji na temat leków dopochwowych odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-dopochwowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.