Jak przemóc w sobie strach przed obrzezaniem?

Marcin; 49 lat. Mam od lat stulejke, lekarze urolodzy mówiom, że konieczne jest radykalne obrzezanie. Jest to dla mnie szok. Nie wyobrazam sobie życia bez napletka. Boje się że nie będę już sprawny seksualnie. Wstydze się i obawiam się reakcji żony i kolegów z pracy, razem idziemy pod pryśnic. U nas w Polsce obrzezanie to temat tabu, coś nienormalnego. Co mam robić? Czy nieleczona stulejka jest groźna?

Dzień dobry!

Jeśli lekarze wskazali na zasadność obrzezania, tzn. że cierpi Pan na stulejkę w rozumieniu choroby i takie właśnie jest właściwe leczenie.
Obrzezanie nie ma istotnego wpływu na sprawność seksualną. Oczywiście, może powodować pewne zmiany, ale równie często są one określane przez mężczyzn jako pozytywne, pożądane.
Jeśli Pana obawy mają głównie charakter psychogenny - tzn. stres, lęki, kompleksy, uzależnienie obrazu siebie od zabiegu obrzezania, trudność w rozmowie na ten temat z małżonką itp. - warto rozważyć osobistą rozmowę z psychologiem.

Pozdrawiam!