Dlaczego czuję obrzydzenie do seksu?

Witam Mam 28 lat. Mam chłopaka. Jestem dziewicą. Mój problem polega na tym, że podczas rozmowy o współżyciu z moim chłopakiem bardzo się blokuję. Na samą myśl o seksie i jak by to miało wyglądać to skręca mnie od środka. Po przeczytaniu różnych informacji w książkach sam seks mnie przeraża. Jest czymś strasznym. Kilka lat temu oglądałam film "50 twarzy Greya" może po tym filmie mam takie obrzydzenie. Sama nie wiem czy ze mną jest coś nie tak? Tak ogólnie to bardzo lubię jak się przytulamy i się całujemy. Nie mam pojęcia co ze mną jest? Na dodatek pracuję w zawodzie medycznym jako pielęgniarka w szpitalu i tam mnie nic nie przeraża. Z góry dziękuję za odpowiedź

Dzień dobry,

Przyczyn niechęci do seksu może być wiele - najczęściej mogą wiązać się z jakimś nieprzyjemnym urazem z przeszłości związanym ze współżyciem albo ze sposobem wychowania, gdzie seks uznaje się za coś grzesznego bądź zagrażającego.

Z Pani opisu można wnioskować, że Pani stosunek do seksu wynika być może z tego, że odbiera go Pani jako "zespół czynności" oderwanych od relacji z partnerem, traktowanych instrumentalnie. Jest też mało prawdopodobne, by obejrzenie przez Panią filmu "50 twarzy Greya" mogło wytworzyć takie rozumienie seksu - bardziej natomiast możliwe jest, że ww. film pogłębił tylko Pani wcześniejsze przekonanie na temat przedmiotowego traktowania "obiektu" podczas seksu. Warto też wspomnieć, że brak ochoty na seks i negatywny do niego stosunek może wynikać ze swoistej "niedojrzałości", tzn. z nie rozbudzenia w sobie tzw. apetytu na seks - być może właśnie w związku z nikłymi wcześniejszymi doświadczeniami w zakresie zachowań seksualnych ma Pani o nich tak negatywne przekonanie.

Niezależnie od powyższych rozważań, wydaje się, że warto byłoby rozważyć konsultację i terapię seksuologiczną bądź psychologiczną, podczas której mogłaby Pani odszukać pierwotne przyczyny Pani obrzydzenia do seksu i zacząć to nastawienie zmieniać.

Pozdrawiam
Maciej Rutkowski

https://abovo.bialystok.pl/