Co znaczy ten lęk przed seksem?

Witam, mam problem brzydzi mnie seks i sperma. Mam ciagle myśli związane z tym i od razu robi mi sie gorąco i słabo. Dodatkowo mam lek przed wymiotami i w tych chwilach gdy i tym mysle boje sie ze zwymiotuje. Nie wiem co robić i co robić zeby o tym nie myśleć. Mam 24 lata i przez to tez rozstałam sie z facetem. Pomocy

Dzień dobry,

Przyczyny niechęci czy obrzydzenia do seksu (oraz do spermy) mogą być zróżnicowane. Najczęstszym i "najprostszym" powodem może być sposób wychowania w domu rodzinnym i wynikający z tego wychowania stosunek do relacji erotycznej i seksualnej z drugim człowiekiem. Jeżeli rodzice (bądź inne ważne osoby biorące udział w wychowaniu) mają krytyczne i skrajnie negatywne poglądy na temat seksu, świadomie i nieświadomie wdrukowują dziecku takie właśnie negatywne postrzeganie tej sfery życia. Jeśli dodatkowo rodzice Ci są wobec siebie i dzieci zimni, nie okazują bliskości poprzez dotyk, głaskanie, pocałunki, przytulanie - wzmacniają negatywny stosunek dziecka do seksu, bo seks to przecież fizyczna bliskość.

Innym powodem lęku przed seksem mogą być np. niedobre pierwsze doświadczenia seksualne, zmuszenie się do "pierwszego razu", czy na przykład osoba partnera bądź brak poczucia bezpieczeństwa w związku.

Jako, że w swoim poście nie napisała Pani wiele na temat Pani przeszłości, trudno tą drogą ustalić najważniejsze przyczyny opisanego stanu rzeczy - dlatego też sugerowałbym konsultację seksuologiczną bądź psychologiczną celem przyjrzenia się bliżej problemowi oraz podjęcia skutecznych działań mogących przynieść Pani ulgę i rozwiązać opisane dylematy.

Pozdrawiam.
Maciej Rutkowski
https://abovo.bialystok.pl/