Jak przestać jeść słodycze, by schudnąć?

Dzień dobry, zacznę od tego, że mam 18 lat, ważę 77 kg i mam 161 cm wzrostu. Bardzo chciałabym schudnąć, ale nie umiem odejść od słodyczy, mogłabym je jeść przez cały dzień. Dwa lata temu w ciągu 10 miesięcy schudłam ponad 12 kg, byłam bardzo szczęśliwa, lecz teraz już nie jestem taka szczęśliwa. Chodzę jeszcze do szkoły. Mam wrażenie, że moja waga jest efektem właśnie siedzącego trybu życia i spożywania nadmiary słodyczy i w związku z tym chciałabym zapytać jak przestać jeść słodycze? Może są jakieś inne, zdrowsze zamienniki, którymi mogłabym zastąpić słodycze? Bardzo zależy mi na tym, żeby schudnąć i moim największym problemem jest to, że nie wiem jak przestać jeść słodycze. Pomóżcie, co mam zrobić, by schudnąć? Proszę o rady dotyczące żywienia, jak zaplanować posiłki i na co zwrócić szczególną uwagę. Z góry dziękuję za odpowiedź.
18 LAT ponad rok temu

Witam,

Twoje BMI wynosi 29,8. Odpowiada to otyłości. Dlatego też prosiłabym Cię o udanie się do lekarza w celu określenia przyczyn nadmiernej masy ciała. Warto także sprawdzić stężenie glukozy we krwi. Być może niepohamowana chęć na słodycze wynika ze spadku "cukru" we krwi? Nie napisałaś, czy konsultowałaś się z lekarzem, oraz w jaki sposób zgubiłaś owe 12 kg?

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Jeśli chodzi o słodycze, to proponowałabym zdrowsze zamienniki, i są to:
- galaretki owocowe,
- kisiele (wyporcjowane), zdrowsze, jeśli dodamy do nich np. starte jabłko,
- batony zbożowe (typu muesli),
- sorbety owocowe,
- koktajle mleczno-owocowe,
- musy owocowe,
- kakao na odtłuszczonym mleku,
- cukierki na bazie słodzików,
- lody śmietankowe (wyporcjowane) bez dodatków.
Nie polecam czekolad typu "light" - czasem zawierają nawet więcej kilokalorii niż czekolady tradycyjne.

Napadom głodu zapobiegniesz:
- zwiększając spożycie pełnoziarnistych produktów zbożowych (razowego pieczywa, gruboziarnistych kasz, brązowego ryżu),
- ograniczając spożycie węglowodanów prostych, łatwoprzyswajalnych: cukru, miodu, czekolad, łakoci, białego pieczywa, płatków śniadaniowych z dodatkiem cukru/słodu jęczmiennego,
- dbając o równe odstępy czasowe między posiłkami.
Powyższe zasady powinny pohamować Twoją chęć na słodycze, gdyż dzięki nim uzyskasz "stabilny" poziom glukozy we krwi.

To, co możesz zrobić to wyeliminować "bomby kaloryczne": cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe, słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast foody, ciasta, ciasteczka, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Polecam artykuł "Trening dla otyłych" dostępny na stronie www.abczdrowie.pl.

Pozdrawiam