Jak przesuwa się ząb?

Mam zatrzymaną trójkę w pozycji poziomej, przesunięta praktycznie pod nos, nad jedynka jest. Ortodonta mowi ze nalezy przesunac tą trojke chirurgicznie. Ale jak? Jak to sie robi i czy to boli?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

o możliwościach leczenia powinna Pani porozmawiać z ortodontą, ponieważ by ustalić metodę sprowadzania zęba do łuku czy też ekstrakcji trójki, konieczne jest zapoznanie się ze zdjęciem pantomograficznym i cefalometrycznym. Dopiero na tej podstawie ortodonta czy chirurg podejmuje decyzję, co można z zębem zrobić.

Jeżeli jednak ząb znajduje się w podniebieniu górnym, to konieczne jest odsłonięcie go – robi to chirurg przez rozcięcie fragmentu podniebienia. Do zatrzymanego zęba montowany jest tzw. zamek, który – w skrócie – ma na celu sprowadzenie zęba na dół, co oczywiście jest procesem czasochłonnym. Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu, natomiast oczywiście należy liczyć się z dolegliwościami bólowymi – zwłaszcza po zabiegu.

Być może pomocny okaże się nasz artykuł, zachęcam do lektury: https://uroda.abczdrowie.pl/zeby-zatrzymane.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.