Jak radzić sobie z lękiem przed połykaniem leków?

Bardzo boję się połykac tabletki jest to uraz bo gdy byłam dzieckiem cukierek utknął mi w gardle i od tego czasu mam paniczny strach przed połknięciem tabletki jest on tak straszny ze gdy tylko wsadzam tabletkę do ust od razu mnie ściska ze stresu i wypluwam jak sobie z tym poradzić jak nauczyć się połykac tabletki

Szanowna Pani,

mało danych Pani podaje, czy podczas posiłków, też ma Pani problem z połykaniem, np. jedzenie jabłka, czy sprawia trudność? Tabletka jest mniejsza - niż kęs, który można żuć i łatwiej przełknąć. Można popić dużą ilością wody, wtedy łatwiej jest nie zakrztusić się, a najlepiej rozgnieść tabletkę w moździerzu, w takiej formie z płynem łatwiej połknąć. Zakładam, że cierpi Pani z powodu dysfagii, możliwe, że ma Pani wrażenie utknięcia tabletki w przełyku, wskazana jest konsultacja gastrologiczna. Najlepiej używać preparatów w zawiesinie lub tabletki powlekane - umożliwiają łatwiejsze przenikanie do żołądka.

Zapewne problem dotyczy tej sytuacji z dzieciństwa; ..."gdy byłam dzieckiem cukierek utknął mi w gardle i od tego czasu mam paniczny strach przed połknięciem tabletki jest on tak straszny ze gdy tylko wsadzam tabletkę do ust od razu mnie ściska ze stresu i wypluwam". Zachęcam do rozważenia pomocy dla siebie w formie psychoterapii poznawczo - behawioralnej.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś