Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 1 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak rozumieć ten wynik po poronieniu samoistnym?

Witam. Proszę o interpretacje wyniku badania histopatologicznego po samoistym poronieniu: jama macicy: doczesna z wylewami krwi i zmianami martwicznymi i granulocytarnymi naciekami zapalnymi. Ponadto obecne fragmenty endometrium z fazy wydzielniczej że zmianami typu Arias-Stella phenomenon odpowiadającymi ciąży śród - lub pozamacicznej. Kosmki łożyskowe nieobecne. Co to może oznaczać??
KOBIETA, 30 LAT 3 miesiące temu

Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży

Ciąża to czas, kiedy u kobiety w krótkim czasie przybywa sporo kilogramów. Jest to oczywiście naturalny proces. Kiedy jednak tycie w ciąży staje się niebezpieczne?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

objaw Arias-Stella to doczesna zmieniona pod wpływem hormonu beta hCG (który oczywiście produkowany jest przez zapłodnioną komórkę jajową na początku ciąży), ale niekiedy może wskazywać na ciążę ektopową, czyli pozamaciczną, podobnie jak brak kosmków łożyskowych.

Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/ciaza-pozamaciczna.

Natomiast wylewy krwi i zmiany martwicze, a także nacieki zapalne w doczesnej (czyli w błonie śluzowej macicy w okresie ciąży) to typowe zmiany będące często przyczyną poronienia.

Odsyłam do odpowiedzi ekspertów: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-wynik-badania-histopatologicznego-po-wylyzeczkowaniu oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/platy-endometrium-z-cechami-wydzielania-i-ogniskowym-zjawiskiem-arias-stella.

Ponieważ jednak sam wynik badania histopatologicznego to za mało, by precyzyjnie udzielić odpowiedzi na to pytanie, sugeruję niezwłoczne konsultacje z lekarzem prowadzącym ciążę bądź zlecającym badanie.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/poronienie-przyczyny-i-profilaktyka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy