Jak samemu można złagodzić objawy depersonalizacji?

Witam. Stwierdzono u mnie depersonalizację,leczyłam się na to już 4 lata temu,niestety teraz z powodu długiej choroby,braku snu,znów powróciła,wizytę u psychiatry mam dopiero za 2 tyg.Niestety miewam straszne napady lęku,czasem nie wiem czy dotrwam do tej wizyty,pytanie co robić żeby samemu jakoś złagodzić tą chorobę?

Depersonalizacja jako taka nie jest chorobą ale objawem. Podobnie jak wysypka albo lekkie zaczerwienienie skóry może pojawić się w przebiegu wielu różnych chorób dlatego na podstawie objawu nikt nie będzie Pani w stanie zaproponować leczenia. Proponuję podczas wizyty porozmawiać z psychiatrą o Pani diagnozie i poprosić o zaprezentowanie możliwych dróg leczenia. Nie wiem czy w obecnej sytuacji konsultacja psychiatryczna byłaby wskazana, zachęcam jednak do omówienia tej możliwości z psychiatrą. Być może psychoterapia mogłaby wesprzeć działanie lekarstw.

Zwracam Pani uwagę na to, że wymienia Pani objaw i stwierdza, że 4 lata temu się Pani leczyła. Jak rozumiem po ustaniu występowania objawu albo po jego osłabnięciu przerwała Pani leczenie. Ten schemat będzie się powtarzać jeśli nie podejmie Pani długotrwałego leczenia psychiatrycznego połączonego z psychoterapią i nie wyleczy Pani źródła objawów.

Witam Panią
Samemu nie można złagodzić takich objawów, natomiast mogłaby Pani sobie pomóc korzystając z regularnej psychoterapii. Wówczas może Pani nauczyć się lepiej sobie radzić z napadami lęku, brakiem snu i dezorganizacją.
Anna Suligowska