Schizofrenia - chciałbym złagodzić objawy, ale nie poświęcę talentu. Co robić?

Mam 19 lat i chyba zachorowałem na schizofrenię. Objawy miałem już wcześniej jak lęki, strach przed ciemnością, ale teraz słyszę głosy, czasami odlatuję, słyszę jak ktoś komentuje, zaczęły mi się problemy z wymową, nie mogę sklecić zdania (wiem co chcę powiedzieć, ale po prostu nie potrafię dobrać odpowiedniego wyrazu), czuję jakby mnie ktoś śledził. Jak pokazywano mi obraz gdzie są poukrywane twarze to jak spojrzałem to aż włosy stanęły mi dęba, bo czułem jakby ktoś mnie obserwował i widziałem z 15 twarzy maskę, widziałem wypukłą. Co ma robić? Nie chcę się leczyć, bo piszę wiersze, a to mi przeszkodzi w realizacji planów. Chciałbym złagodzić objawy, ale nie poświęcę talentu.

Witam serdecznie.

Myślę, że relacjonowane objawy wywołują u Ciebie lęk i niepokój. Część z ich jest bardzo nieprzyjemna i może budzić poczucie zagrożenia. W tej sytuacji warto jak najszybciej  skorzystać z konsultacji lekarskiej.

Wymieniane objawy nie przesądzają rozpoznania schizofrenii - mogą mieć np. związek ze stosowanymi substancjami psychoaktywnymi lub padaczką. Konieczne jest więc wykonanie dodatkowych badań (np. EEG, CT) aby stwierdzić jaka jest ich przyczyna.

Jeśli  są to objawy schizofrenii, to nie podejmując leczenia ryzykujesz jej gorszy przebieg i dezorganizację myślenia. Odpowiednie leki, w zależności od przyczyny objawów nie powinny wpłynąć destrukcyjnie na Twoją kreatywność.

Serdecznie pozdrawiam