Czy mam objawy schizofrenii?

Witam. Mam 18 lat. Bardzo ciężko jest mi tworzyć nowe znajomości, jestem małomówny (w szczególności w stosunku do osób, które nie znam bądź znam słabo). I żeby nie było, z osobami które znam kontaktuję się często, nie jestem w stanie żyć samotnie. Unikam jakiegokolwiek kontaktu wzrokowego, w szczególności podczas rozmowy, nawet z osobami które znam dobrze. Kiedy słyszę śmiech lub jakieś obrazy i nie znam kontekstu, zdaje mi się że dotyczy to mnie. Zdarza mi się również odczuwać lęk, gdy przebywam w nieznajomym mi otoczeniu. Także gdy korzystam z słuchawek czasami słyszę głos jakby mnie ktoś wołał oraz mam uczucie że ktoś np. za mną stoi lub ktoś wtargnął do mojego miejsca zamieszkania. Czasami również zdarza mi się słyszeć wibracje telefonu, mimo braku powiadomień (zawsze mam telefon ustawiony na wibracje). Czy mogą to być objawy schizofrenii?

Nie spełnia Pan kryteriów schizofrenii. Jeśli odczuwa Pan niepokój lub dyskomfort związany z własnym zdrowiem psychicznym proszę pamiętać, że do poradni zdrowia psychicznego nie potrzebne jest skierowanie. Sugeruję rozmowę z psychiatrą, a w następnej kolejności z psychologiem. Odpowiednia terapia potrafi znacznie poprawić jakość życia.

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Drogi Autorze,

przede wszystkim bardzo ważne jest to, że masz dużą świadomość swoich zachowań. To w wielu przypadkach pozwala na zadbanie o swoje zdrowie i psychikę w jak najlepszy sposób. Często w takich sytuacjach spotykane są różnego rodzaju mechanizmy obronne, które utrudniają rozpoczęcie jakichkolwiek działań.

Jeśli niepokoją Cię wyżej wymienione objawy, zgłoś się po pomoc do psychiatry. Jest to lekarz, który diagnozuje wszelkie choroby psychiczne i w razie potrzeby dobiera odpowiedni sposób farmakoterapii, wskazanej przy konkretnych zaburzeniach.

To co mogę ostrożnie stwierdzić po Twojej wiadomości to brak znaczących cech, które mogłyby świadczyć o schizofrenii. Możliwe, że przedstawione przez Ciebie objawy są po prostu elementem Twojej osobowości, a także dość introwertycznego charakteru. Świadczy o tym na przykład fakt utrzymywania bliskich relacji z osobami, które są dla Ciebie ważne i które dobrze znasz. Osoby introwertyczne świetnie odnajdują się w związkach międzyludzkich, które są ugruntowane i pewne, natomiast nieco trudniej przychodzi im zawieranie nowych znajomości.

Jeśli jednak martwi Cię to wszystko, wskazana jest konsultacja psychiatryczna, która pozwoli w profesjonalny sposób ocenić co i jak. Zachęcam Cię również do tego, abyś skorzystał z pomocy psychologa. Dzięki temu poznasz siebie lepiej, zyskasz większą świadomość, jak również będziesz mieć szansę na przepracowanie trudności.

Życzę Ci wszystkiego co najlepsze!

Zapraszam na moją stronę - https://www.facebook.com/AnnaKasprzakPsycholog gdzie możesz ze mną porozmawiać, jeśli tego potrzebujesz.