Lęki przy schizofrenii i stosowaniu leków

Choruje na schizofrenie.Przyjmuje leki jednak czasem pojawiaja mi sie pewne objawy. Do tego mam lęki i doly kiedy widze ze moj byly dodal na portalu mily komentarz swojej bylej dziewczynie.Caly czas ich sledze i obserwuje na tym portalu. Jak nazwac te objawy? czy maja zwiazek ze schizofrenia czy raczej z depresja?

Dzień dobry!

Wspomniane objawy mogą mieć związek ze stanem chorobowym, są też jednak... po prostu ludzkie i powszechne. Zazdrość, żal, tęsknota to naturalne emocje, które dotyczą większości ludzi. Sposobem, aby radzić sobie z nimi, rozumieć w jaki sposób i dlaczego się pojawiają, oraz sprawiać, aby nie wpływały na nas destrukcyjnie - jest psychoterapia.

Pozdrawiam!

Lęki wcale nie muszą oznaczać złego leczenia choroby podstawowej. Mogą po prostu współwystępować. Wydaje się, że w tym przypadku, po omówieniu leczenia psychiatrycznego, należy zgłosić się do psychologa/terapeuty

Choroba to jedna rzecz z którą się Pani zmaga, dodatkowo mam wrażenie, że warto jeszcze popracować nad poczuciem wartości, pewności siebie i tym wszystkim co związane z zaufaniem i wchodzeniem w relacje. Bo być może także z deficytów w tym obszarze (jak również z powodu schizofrenii) ma Pani trudności z odcięciem od przeszłości, budowaniem swoich obecnych relacji, a także rzutowaniem siebie w przyszłość- czyli skupianiem się na celach i wartościach, tym, do czego Pani dąży i czego by w życiu chciała. Śledzenie poczynań byłego wiąże Panią z przeszłością. Dodatkowo portale społecznościowe z jednej strony pozwalają nam się dowiedzieć wiele o ludziach, z drugiej nie są wiarygodnym źródłem informacji. Inaczej mówiąc informacje te są często powierzchowne, zmienne, wydawane często bez zastanowienia i brania odpowiedzialności, (jakby to było w przypadku rzeczywistej relacji, a nie tylko "lajkowania" czy komentowania czegoś).

Witam,
dokładnie trudno to określić, niektóre objawy mogą wynikać z zaburzeń typowych w schizofrenii, inne także z takiego depresyjnego nastawienia, które po przebyciu psychozy jednak także może się zdarzyć, podobnie jak depresja. Nie nazwałabym tego jeszcze depresją, natomiast poleciałabym Pani psychoterapię, która bardzo może pomóc w tych lekach i dołach oraz w ogóle jest bardzo pomocna dla osób po doświadczeniu psychozy. Gdyby Pani potrzebowała dokładniejszych wyjaśnień, jakby to mogło zadziałać, gdzie szukać pomocy, proszę pisać bezpośrednio na maila (adres na stronie gabinetu). Pozdrawiam.