Dzień dobry!
Wspomniane objawy mogą mieć związek ze stanem chorobowym, są też jednak... po prostu ludzkie i powszechne. Zazdrość, żal, tęsknota to naturalne emocje, które dotyczą większości ludzi. Sposobem, aby radzić sobie z nimi, rozumieć w jaki sposób i dlaczego się pojawiają, oraz sprawiać, aby nie wpływały na nas destrukcyjnie - jest psychoterapia.
Pozdrawiam!
Lęki wcale nie muszą oznaczać złego leczenia choroby podstawowej. Mogą po prostu współwystępować. Wydaje się, że w tym przypadku, po omówieniu leczenia psychiatrycznego, należy zgłosić się do psychologa/terapeuty
Choroba to jedna rzecz z którą się Pani zmaga, dodatkowo mam wrażenie, że warto jeszcze popracować nad poczuciem wartości, pewności siebie i tym wszystkim co związane z zaufaniem i wchodzeniem w relacje. Bo być może także z deficytów w tym obszarze (jak również z powodu schizofrenii) ma Pani trudności z odcięciem od przeszłości, budowaniem swoich obecnych relacji, a także rzutowaniem siebie w przyszłość- czyli skupianiem się na celach i wartościach, tym, do czego Pani dąży i czego by w życiu chciała. Śledzenie poczynań byłego wiąże Panią z przeszłością. Dodatkowo portale społecznościowe z jednej strony pozwalają nam się dowiedzieć wiele o ludziach, z drugiej nie są wiarygodnym źródłem informacji. Inaczej mówiąc informacje te są często powierzchowne, zmienne, wydawane często bez zastanowienia i brania odpowiedzialności, (jakby to było w przypadku rzeczywistej relacji, a nie tylko "lajkowania" czy komentowania czegoś).
Witam,
dokładnie trudno to określić, niektóre objawy mogą wynikać z zaburzeń typowych w schizofrenii, inne także z takiego depresyjnego nastawienia, które po przebyciu psychozy jednak także może się zdarzyć, podobnie jak depresja. Nie nazwałabym tego jeszcze depresją, natomiast poleciałabym Pani psychoterapię, która bardzo może pomóc w tych lekach i dołach oraz w ogóle jest bardzo pomocna dla osób po doświadczeniu psychozy. Gdyby Pani potrzebowała dokładniejszych wyjaśnień, jakby to mogło zadziałać, gdzie szukać pomocy, proszę pisać bezpośrednio na maila (adres na stronie gabinetu). Pozdrawiam.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Lęk endogenny w schizofrenii – odpowiada Prof. dr hab. n. med. Iwona Małgorzata Kłoszewska
- Czy schizofrenia ma związek z biseksualnością? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Czy można mieć nerwicę jednocześnie ze schizofrenią? – odpowiada Mgr Katarzyna Balcerzak
- Paraliżujący lęk, walka z nerwicą i lęk przed schizofrenią – odpowiada Mgr Agata Hensoldt-Jankowska
- Czy nerwica to objaw schizofrenii? – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Schizofrenia paranoidalna i osobowość schizotypowa – odpowiada Mgr Justyna Dziwólska - Adamus
- Odczuwanie lęku i zamartwianie się a schizofrenia – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy przy schizofrenii, można chcieć popełnić samobójstwo? – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Czy mogę zapaść na schizofrenię? – odpowiada Dr Małgorzata Mazurek
- Czy lęki mogą również występować w schizofrenii? – odpowiada Mgr Łucja Fitchman