Schizofrenia paranoidalna i osobowość schizotypowa

Witam. Mam shizofrenię paranoidalná i osobowość shizotypową. Kiedy słyszę jakiś nakaz, od razu się buntuję. Nie wiem, dlaczego tak się dzieje. Jestem introwertykiem. Jest mi przykro. Mieszkam w ośrodku, w którym trudno jest mi dostosować się do poleceń. Przeszkadza mi bowiem niskie poczucie własnej wartości. Jak lubić siebie? Jak wyjść z depresji spowodowanej brakiem ciekawych zajęć i strachem, że mi się nie uda wyjść z choroby i zająć czymś sensownym?

Witam.
W swoim pytaniu porusza Pani wile wątków oraz używa różnych psychologicznych określeń dotyczących osobowości, chorób, samopoczucia. Wydaje mi się, że może Pani czuć się zagubiona w swoich emocjach i sprawach dnia codziennego. Najlepszym rozwiązaniem byłoby skonsultować się z psychoterapeutą, który pomoże Pani uporządkować myśli, emocje oraz relacje z ludźmi. Rozumiem, że może to nie być łatwe ze względu na diagnozę osobowości i choroby jaką jest schizofrenia. Wydaje mi się jednak, że warto spróbować, nie ma innych cudownych sposobów na poprawę jakości życia, wyjście z depresji czy polubienie siebie.
Pozdrawiam.

Justyna Dziwólska - Adamus

www.psychoterapia.lublin.pl

Witam. Choroba z którą musi Pani żyć jest poważna i trudno pogodzić się z jej konsekwencjami. Podobnie rozpoznany u Pani typ osobowości od razu wskazuje, jak musi być Pani trudno w relacjach z innymi, jak bardzo się Pani ich obawia. Bunt i trudność w akceptacji poleceń jest właśnie konsekwencją Pani lęków. Warto pomału im się przyglądać. Często wiedza, jak również pozytywne doświadczenia płynące z relacji, pozwalają nam znacznie zredukować lęki. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie psychoterapii indywidualnej. Dzięki udziałowi w takim procesie, będzie Pani mogła lepiej radzić sobie z chorobą, jak również przyjrzy się Pani lękom doświadczanym w relacjach i być może uda się Pani zmniejszyć ich intensywność.

Małgorzata Danielewicz

www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl