Czy mogę zapaść na schizofrenię?

Witam, od kilku lat leczę się psychiatrycznie. Głównie na stany depresyjne, lecz borykam się z dużym lękiem i niepokojem. Czy jest ryzyko że duży stres który przeżywam może wywołać u mnie schizofrenię?

Dzień dobry,

zdarza się, że częstym towarzyszem doświadczanej depresji jest lęk; niepokój. Depresja a schizofrenia to dwie różne choroby. Nie ma prostego połączenia z przechodzenia z jednej choroby w drugą. Jednym z czynników mających wpływ na występowanie obu chorób jest stres, nie jest to jednak jeden główny czynnik a jeden z wielu biorących udział w powstawaniu zaburzenia.

Nie napisała Pani nic o korzystaniu z psychoterapii, a to w połączeniu z farmakologią (leczenie psychiatryczne) daje dobre rezultaty w leczeniu depresji. Podczas psychoterapii mogłaby Pani również na bieżąco rozstrzygać swoje wątpliwości czy obawy oraz "monitorować" swój stan zdrowia. Więcej informacji udzieliłby specjalista psycholog/ psychoterapeuta a także psychiatra którym ma Pani kontakt, a który ma możliwość przeprowadzenia z Panią wywiadu klinicznego czy ewentualnie testów. Samemu warto się przyjrzeć czy pytanie zadane przez Panią, nie jest właśnie wynikiem doświadczanego lęku który nie ma podstaw w rzeczywistości.

Pozdrawiam,

dr Małgorzata Mazurek