czy mogę mieć schizofrenię pomimo innej diagnozy?

Dzień Dobry, od 2 lat jestem pod stałą opieką psychiatryczną psychoterapią. Byłem w sumie oceniany pod kątem zaburzeń psychicznych przez 4 psychiatrów oraz przez 5 psychologów i każdy mówi, że mam zaburzenia lękowe (uogólnione, ataki paniki i pewnie jakieś nerwice natręctw z przewagą myśli obsesyjnych). Ale jako dalej boję się, że mam schizofrenię i że kiedyś może się tak stać, że nie będę siebie kontrolował i coś sobie zrobię. Jedynie mam takie myśli związane ze skokiem z balkonu, dodam, że mam lęk wysokości i zawsze patrzenie w dól z balkonu powodował u mnie lęk i strach, że wypadnę albo ktoś mnie popchnie :/ Cały czas ta schizofrenia chodzi mi po głowię i strasznie się tego boję :/ wcześniej miałem typowe lęki związane z chorobami fizycznymi (guz mózgu, SM, zawały, białaczka itp) :/ dodatkowo boję się, że mam depresję albo będę miał depresję, a u mnie słowo depresja kojarzy się z samobójstwem i to też mnie przeraża :/

Z Pana listu wynika, że boi się Pan o siebie i swoje zdrowie - raczej "pachnie" to hipochondrią niż schizofrenią. Był Pan badany przez kilku specjalistów i tak to wygląda, jakby Pan nie dowierzał postawionej przez nich diagnozie. Dobrze, żeby na bieżąco omawiał Pan swoje wątpliwości ze swoim terapeutą - będzie to służyło postępom w Pana terapii. Z opisu, który Pan zamieścił nie wynika raczej podejrzenie schizofrenii, natomiast najbliższe rozpoznanie wydaje się być tożsame z tym, co rozpoznali inni specjaliści - zaburzenia lękowe. Mam nadzieję, że choć trochę Pana uspokoiłam :) powodzenia.

Dobry Wieczór Panu,

Zachęcałbym Pana do skonsultowania Pana pytania na osobistej konsultacji u lekarza prowadzącego Pana, który zna Pana i Pana historię chorowania.

Serdeczności i pomyślności,
irena.mienik.madej@gmail.com

Dzień dobry. Myślę, ze warto poruszyć Pana obawy przed schizofrenią z psychoterapeutą. Tutaj proponowałabym psychoterapeutę psychodynamicznego. Nie wiem niestety w jakim nurcie się Pan leczy i jakie są Pana objawy, a przede wszystkim nie wiem jaki zrobił Pan progres od początku terapii. Natomiast jeśli lęki przez dwa lata nie łagodnieją, to sądzę, ze jest to powód do przemyślenia skuteczności terapii i rozważenie zmiany terapeuty. http://psychoterapia-krakow.net/