Wydaje mi się, że słyszę ludzi, nieokreślony lęk, co to?

Odkąd pamiętam bałam się ciemności, ale nie dlatego, że jest ciemno. Dlatego, że wydawało mi się, że ktoś/coś jest za mną, przyjdzie zrobi mi coś - jest to bardzo, bardzo nieokreślony lęk i objawia się tym, że wsłuchując się w ciemność, słyszę wiele dziwnych odgłosów i nie jestem w stanie się przebić ponad to. Obecnie już mam grubo po 20 i wciąż mam kłopot z zasypianiem w pustym mieszkaniu. Wydaje mi się, że słyszę jakieś szepty, nieokreślone hałasy, które sprawiają, że zaczynam czuć lęk, serce bije mi szybciej, nie mogę się uspokoić, mam wrażenie, że ktoś za mną stoi, coś/ktoś się stanie. Nie zawsze tak jest, ale zawsze jak jestem sama. Co jest ze mną nie tak? Czy to choroba?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Opisywane przez Panią objawy mogą wskazywać na fobię ciemności.
Jest to zaburzenie lękowe zaliczane do fobii specyficznych (izolowanych).
W zaburzeniach o typie fobii występuje nadmierny, nieuzasadniony lęk związany z określonym obiektem lub sytuacją. Objawy lęku są oceniane przez samego pacjenta jako irracjonalne i są przyczyną istotnego napięcia emocjonalnego.
W nasilonym lęku mogą występować zaburzenia postrzegania pod postacią złudzeń (iluzji). Wówczas szmer może wydawać się szeptem, cień- przybierać groźne kształty.
Jeśli tego typu objawy są ograniczone tylko do tej sytuacji (samotnego przebywania  w ciemności) i nie występują w ciągu dnia, nie towarzyszą im inne objawy, to powinna Pani zgłosić się przede wszystkim do psychologa lub psychoterapeuty.
Podstawową metodą leczenia fobii jest psychoterapia poznawczo- behawioralna, która przynosi szybkie efekty.

Z pozdrowieniami