Jak się pozbyć takiej afty?

Witam. Tydzień temu usunęłam górna zdrową 4kę pod aparat ortodontyczny. Doleczek ładnie sie zasklepil(nie było dziaslo zszywane) ale wiadomo jeszcze jest wrażliwe. Przez 2 doby było całkiem dobrze. W 3ciej dobie w miejscu gdzie miałam wkłówane znieczulenie zrobiła mi się ranka na zasadzie jakby afty która okropnie boli i nawet zwykla higiena twarzy i jamy ustnej jest okropnie bolesna. Dodatkowo wyczowam lekkie zgrubienie przy kle który też okropnie boli w formie pulsacyjnej. Przez te dolegliwości nie mogę dosłownie nic zjeść ani napic się zwyklej wody. Stosowanie słomki do picia też nie pomaga. Wizytę mam za tydzień. Dodzwonić się do swojego lekarza mam problem. Doradzicie mi coś? Dziękuję.

Afta jest powierzchownym uszkodzeniem błony śluzowej. Niestety do jej wygojenia trzeba się uzbroić w cierpliwość może to zająć kilka dni. Można spróbować zastosować płukankę z chłodnego naparu rumianku, miejscowo też maść adhezyjną Solcoseryl lub Elugel. Proszę unikać płukanek czy innych preparatów zawierających alkohol, będzie jeszcze bardziej podrażniał. Jeśli sytuacja z aftami będzie się powtarzać trzeba dodatkowo wykonać dodatkową diagnostykę, najlepiej konsultować się z periodontologiem.