Jak poradzić sobie z takimi aftami?

Witam, mam problem z aftami. W ubiegłym tygodniu nabawiłem się jakiejś infekcji o podłożu wirusowym (bolało mnie okropnie gardło przy przełykaniu), ale ten problem już zażegnany. Niestety równolegle do tego problemu zaczęły pojawiać się afty i to w stopniu wręcz masowym. Wcześniej zdarzyła mi się jakaś pojedyncza afta raz na kilka miesięcy, ale teraz to jest plaga. Średnio co najmniej jedna dziennie się pojawia i już nie nadążam za smarowaniem wszelkimi anaftinami, psiukam miejscowo gardimaxem w te afty, płukanki szałwią, ale cały czas jakaś wyskakuje. Zacząłem nawet suplementować się żelazem i witaminą B12 z obawy przed jakimś niedoborem. Naprawdę poddaję się, nie wiem już co mam robić i do kogo się mam z tym problemem zwrócić.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Pojawienie się aft w dużych ilościach powoduje u pacjentów duży dyskomfort. Tego problemu nie należy lekceważyć. W pierwszej kolejności najlepiej udać się do lekarza rodzinnego, który skieruje Pana na podstawowe badania, również pod kątem sprawdzenia niedoborów różnych witamin i minerałów. Czasami bowiem do rozwoju aft może przyczynić się nieodpowiednia dieta uboga w składniki odżywcze. W pytaniu wspomina Pan również o przebytej infekcji – afty często pojawiają się również w wyniku obniżonej odporności.

U niektórych osób problem ten ma związek z nieprawidłową higieną jamy ustnej i różnymi chorobami zębów. W tym przypadku wskazana byłaby dodatkowa konsultacja stomatologiczna. Leczenie aft bywa dość czasochłonne i problem ten może nawracać. Proszę nie odkładać wizyty u lekarza w czasie, szczególnie, jeżeli zauważy Pan dodatkowe objawy, jak osłabienie czy podwyższona temperatura. Do czasu wizyty u lekarza proszę unikać również podrażnienia tych miejsc podczas mycia zębów czy spożywania posiłków. Najlepiej zrezygnować z jedzenia zbyt gorących lub kwaśnych dań. Poza tym niewskazane są w tym przypadku wszelkie słone przekąski czy cytrusy, które mogłyby spowodować większy dyskomfort.

Więcej informacji na temat tego problemu znajdzie Pan w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/afty

Warto również sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-poradzic-sobie-nawracajacymi-aftami

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/afty-co-z-nimi-zrobic

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.