Jak skutecznie leczyć zapalenie zatok i co może oznaczać towarzyszący mu stres?

Witam, mam 30 lat, od kilku tygodni borykam się z zapaleniem zatok. Na początku zapalenia nie stwierdzono, przepisano steryd do nosa (laryngolog). Po 2 tyg mój stan się znacznie pogorszył (bóle i zawroty głowy, nudności, światłowstręt, wysadzanie i ropiejące oczy). Internista stwierdził ostry stan zapalny zatok i przepisał summamed na 6 dni. Objawy ustały jednak zapalenie dalej się rozwijało, ciągłe spływanie wydzieliny, ból głowy i oka. Dołączył do tego strach, pojawiający się z nikąd oraz drętwienie prawej ręki. Stres pojawia się kilka razy dziennie, mam uczucie, że stracę przytomność i zwariuję. Mam coś takiego pierwszy raz. Tydzien temu spowrotem byłem u laryngologa, który stwierdził, że mam niedoleczone zatoki przepisał metronidazol oraz doksycylinę. Czy to normalne, żebym tak odczuwał stres? Wykonałem CT głowy i zatok z kontrastem. W głowie nic nie wykazano, a w prawej zatoce szczękowej zmiany zapalne. Proszę o pomoc

Witam Pana,
jeśli są widoczne zmiany zapalne w zatoce, wymagają leczenia. Dodatkowo stres jest spowodowany brakiem równowagi psychofizycznej -"...mam uczucie, że stracę przytomność i zwariuję", co może powodować lęk paniczny związany ze zdrowiem, to może mieć wpływ na układ immunologiczny (powoduje obniżoną odporność), w związku z tym, obserwuje się permanentny stan zapalny. Psychoneuroimmunologia jest nauką, która pokazuje na podstawie badań, w jaki sposób umysł wpływa na zdrowie somatyczne, zachodzi interakcja pomiędzy psychiką, układem hormonalnym i układem nerwowym oraz immunologicznym., zachowując homeostazę, czyli prawidłowe funkcjonowanie organizmu lub jej brak. Stres można określić jako reakcję na określony bodziec wewnętrzny lub zewnętrzny. Proszę się zastanowić, co Pana tak stresuje, nazwać to - zdefiniować? Ważne jest, żeby zrozumieć mechanizm powstawania problemu. Antybiotyki obniżają odporność, co jest predyspozycją do ciągłych infekcji, w związku z tym trzeba wzmocnić układ odpornościowy, np. zastosować probiotyk lub inne preparaty wzmacniające. Jeśli odzyska Pan dobrostan fizyczny poprawi się Pana funkcjonowanie psychiczne, ponieważ zostanie wyeliminowane zagrożenie, które jest napędem stresu. Może pan skorzystać ze wsparcia psychoterapeutycznego, polecam paradygmat poznawczo - behawioralny.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Panu,

Dziękuję Panu za kontakt :)

Zaprezentowane przez Pana symptomy wskazują na pewną zależność/współzależność symptomatyczną, jako odpowiedź Pana organizmu na uciążliwe/przewlekające się objawy, pochodzenia zatokowego.

Myślę, że przydatne byłoby dla Pana zwyczajne/specjalistyczne wsparcie psychologiczne (do rozważenia).

Serdeczności i tylko satysfakcjonującego samopoczucia Panu życzę,

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605