Jak leczyć te zapalenia zatok?

Od kilku lat w czasie jesienno-zimowym mam dlugotrwale (kilka miesiecy)zapalenie zatok,wydzielina ropna z nosa,splywanie po tylnej czesci gardla,bol prawego oczodolu bol zebow calej szczeki i krwawienie obwite z dziasel a szczegolnie utrata wechu.Brak goraczki.Objawy znikaja w letnie cieple miesiace.Badanie TK we wrzesniu:Przyscienne pogrubienie blony sluzowej w zatokach szczekowych i prawej zatoce klinowej bez poziomow plynow.Czy to cos powaznego? Jak to leczyc bym mogl normalnie funkcjonowac w zyciu?

Jeżeli objawy znikają w letnie, ciepłe miesiące, to może dlatego, że podczas ekspozycji odsłoniętych części ciała na promieniowanie słoneczne poziom witaminy D3 wzrasta u Pana na tyle, aby zapewnić sprawne działanie układu immunologicznego? W takim razie proponowałbym Panu codzienne suplementowanie witaminy D3 w dawce 4000j. w preparacie łączonym z witaminą K2 100mcg w okresie od września do kwietnia oraz latem, jeśli pora nie jest słoneczna. Z Pana opisu wynika, że równocześnie ulega złagodzeniu stan zapalny dziąseł. To też zasługa układu immunologicznego, którego rola polega na zwalczaniu wszelkich stanów zapalnych, a nie tylko pochodzenia infekcyjnego. Stany zapalne zatok i dziąseł pomoże również zahamować witamina C w dawce 2x 1000mg oraz witamina K2 odnośnie krwawiących dziąseł. Skoro objawy znikają latem, a TK nie wykazuje poziomu płynów, to moim zdaniem nie ma powodu do interwencji chirurgicznej. Proszę pamiętać, aby przyjmować witaminy po jedzeniu.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

w odpowiedzi na zadane przez Pana pytanie, chcielibyśmy zachęcić do kontaktu z lekarzem laryngologiem za pomocą teleporady lub na wizycie stacjonarnej. Z Pana relacji wynika, że dolegliwości zapalne zatok występują co roku w okresie jesiennym i zimowym. Charakteryzują się bólem zatok, obfitym spływaniem wydzieliny po tylnej części gardła, bólem oka oraz krwawieniem dziąseł. Wykonał Pan badanie TK, które raczej nie wskazuje dużych nieprawidłowości, niemniej jednak konieczna jest tutaj interpretacja lekarska. Na podstawie objawów i wyniku TK lekarz może zleci dodatkowe badania, aby sprawdzić jaka jest faktycznie przyczyna Pańskich dolegliwości. Na tej podstawie będzie można stwierdzić, jaka terapia będzie dla Pana najlepsza. Dodatkowo, skoro są to dolegliwości sezonowe, to może warto wykonać diagnostykę w kierunku alergii.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

https://portal.abczdrowie.pl/zatoki

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-przewleklego-zapalenia-zatok

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.