Jak skutecznie się zabezpieczyć podczas pierwszego razu?

Witam Mam dziewczynę która za kilka miesięcy skończy 18, ja mam 19 lat. Jesteśmy ze soba prawie dwa lata. Całkowicie sobie ufamy. Czasami się kłocimy jak to w zwiazkach bywa. Chcielibyśmy uprawiać seks z zabezpieczeniem i będzie to prezerwatywa. Ja czyli chłopak mam bardzo duży lęk przed ciążą. Żadna antykoncepcja nie chroni przed ciążą w 100 % nawet jak założymy dobrze prezerwatywe zgodnie z instrukcją. Mam pytanie co w takiej sytuacji robić. Chcielibyśmy zrobić to pierwszy raz , ale ja się boję. Chciałbym czerpać przyjemność z seksu tak samo moja dziewczyna z pewnością że nie zajdzie w ciążę. Potrzebuje szerszą odpowiedź na ten temat. Panicznie się boję że moja dziewczyna może zajść w ciążę. Nie wiem co mam zrobić. Czekam na odpowiedź.

Lek. Wojciech Zygmunt

Witam. Ma pan rację, prezerwatywa nie chroni w 100% przed niechcianą ciążą. Należy jednak pamiętać, że prawidłowo użyta antykoncepcja powinna być skuteczna. Jeżeli bardzo boi się pan możliwości zajścia partnerki w ciążę polecam uprawiać seks poza dniami płodnymi partnerki, które wypadają w okolicy połowy jej cyklu. Pomocne mogą być aplikacje na telefon, w celu wyliczenia takich dni płodnych. Ważna jest również obserwacja śluzu partnerki. Ciągnący się śluz zwykle świadczy o zbliżających się dniach płodnych. Polecam prawidłowo zakładać prezerwatywę (tj. stroną do tego przeznaczoną). Podczas wytrysku warto wyjść z partnerki, co dodatkowo zmniejszy możliwość zajścia w ciążę. Pozdrawiam i życzę zdrowia.