Jak sobie radzić z ostrogą?

Pierwsze objawy ostrogi jak sobie z tym poradzić ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ostroga piętowa to kilkumilimetrowa narośl kostna na kości piętowej od strony podeszwy. Powoduje ból, ponieważ wywołuje stan zapalny, a niekiedy ucisk na okoliczne nerwy. Więcej szczegółów w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/ostroga-pietowa.

Częstą przyczyną tworzenia się złogów wapiennych w tym miejscu są, poza stojącą pracą: niewygodne buty, nadwaga, sporty nadmiernie obciążające stopy. Zatem pierwszym, co należy zrobić przy początkach choroby, jest wyeliminowanie potencjalnych czynników powodujących lub nasilających dolegliwości. Warto zadbać o prawidłową wagę, odpowiedni sposób chodzenia, odciążający pięty oraz wygodne obuwie z wkładkami żelowymi w newralgicznym punkcie.

Warto smarować pięty maściami przeciwzapalnymi, zawierającymi NLPZ oraz chłodzącymi. Sugeruję także nie zwlekać z wizytą u fizjoterapeuty – obecnie tryumfy święci metoda zwana „taping” polegająca na naklejaniu specjalnych taśm na poszczególne partie mięśniowe. W tym przypadku zabiegi mają na celu zapobieganie sztywnieniu mięśni. Oczywiście poza taśmami istnieje szereg zabiegów rehabilitacyjnych, które mogą przynieść ulgę chorym z ostrogą piętową. Zachęcam do zapoznania się radami naszych ekspertów: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ostroga-pietowa-i-bol-pomimo-rehabilitacji.

Dodatkowo należy pamiętać, że rezygnacja z ruchu wcale nie sprzyja leczeniu ostrogi piętowej – wręcz przeciwnie, może ją nasilać. Warto więc w zaciszu domowym wykonywać specjalne ćwiczenia mające na celu rozluźnienie mięśni. O leczeniu ostrogi piętowej traktuje także ten artykuł, serdecznie zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/ostroga-pietowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.