Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 8 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co jeszcze może zrobić mąż z tym schorzeniem?

Od kilku miesięcy mąż (33lata 110kg) chodzi z ostrogą piętową górną, był już u 2 ortopedów, odbył w lutym rehabilitację i dalej cierpi.. Rozciąga stopę, nosi wkładki w butach, kremy, maści, tabletki nic nie pomagają co robić??
MĘŻCZYZNA, 33 LAT 2 miesiące temu

Trening na zdrowy kręgosłup

Coraz więcej osób zmaga się z wadami postawy. Wszystko przez siedzący tryb życia. Jeździmy samochodem, potem pracujemy przed komputerem, a nasze plecy cierpią. Sprawdź, jakie ćwiczenia wzmocnią kręgosłup.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

ostroga piętowa górna to zwapnienie górnej części pięty, będące powikłaniem zapalenia ścięgna Achillesa. Jest to bardzo bolesna przypadłość, której leczenie niestety rzadko daje natychmiastowe efekty.

Więcej informacji na temat ostrogi piętowej w naszym artykule: https://uroda.abczdrowie.pl/ostrogi-pietowe.

Pierwszym krokiem w leczeniu ostrogi piętowej jest ustalenie jej przyczyny – często jedną z nich jest nadwaga. Wówczas należy dążyć przede wszystkim do zmniejszenia masy ciała, bo to sprawi, że nacisk na ostrogę piętową będzie mniejszy, a co za tym idzie – zmniejszy się ból. Inne źródła powstawania zwapnienia w stopie jest nieodpowiednie obuwie czy niektóre formy aktywności sportowej.

Poza tym leczenie jest wielokierunkowe – leki przeciwbólowe (w formie maści, ale też mogą to być nawet zastrzyki), kinezyterapia, rehabilitacja ruchowa. Pomocne mogą być ultradźwięki i fala uderzeniowa mające na celu rozbicie zwapnień, co skutkuje zmniejszeniem dolegliwości, kinesiotaping, rozciąganie podeszwy, laseroterapia czy zimne okłady.

Na temat leczenia ostrogi piętowej wypowiada się ekspert w odpowiedzi na to pytanie, zachęcam do lektury: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/masywna-ostroga-na-kosci-pietowej.

Gdy, mimo wielomiesięcznego leczenia, dolegliwości nie zmniejszają się, wówczas można rozważyć chirurgiczne usunięcie ostrogi piętowej. Na ten temat proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy