Co jeszcze może zrobić mąż z tym schorzeniem?

Od kilku miesięcy mąż (33lata 110kg) chodzi z ostrogą piętową górną, był już u 2 ortopedów, odbył w lutym rehabilitację i dalej cierpi.. Rozciąga stopę, nosi wkładki w butach, kremy, maści, tabletki nic nie pomagają co robić??

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ostroga piętowa górna to zwapnienie górnej części pięty, będące powikłaniem zapalenia ścięgna Achillesa. Jest to bardzo bolesna przypadłość, której leczenie niestety rzadko daje natychmiastowe efekty.

Więcej informacji na temat ostrogi piętowej w naszym artykule: https://uroda.abczdrowie.pl/ostrogi-pietowe.

Pierwszym krokiem w leczeniu ostrogi piętowej jest ustalenie jej przyczyny – często jedną z nich jest nadwaga. Wówczas należy dążyć przede wszystkim do zmniejszenia masy ciała, bo to sprawi, że nacisk na ostrogę piętową będzie mniejszy, a co za tym idzie – zmniejszy się ból. Inne źródła powstawania zwapnienia w stopie jest nieodpowiednie obuwie czy niektóre formy aktywności sportowej.

Poza tym leczenie jest wielokierunkowe – leki przeciwbólowe (w formie maści, ale też mogą to być nawet zastrzyki), kinezyterapia, rehabilitacja ruchowa. Pomocne mogą być ultradźwięki i fala uderzeniowa mające na celu rozbicie zwapnień, co skutkuje zmniejszeniem dolegliwości, kinesiotaping, rozciąganie podeszwy, laseroterapia czy zimne okłady.

Na temat leczenia ostrogi piętowej wypowiada się ekspert w odpowiedzi na to pytanie, zachęcam do lektury: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/masywna-ostroga-na-kosci-pietowej.

Gdy, mimo wielomiesięcznego leczenia, dolegliwości nie zmniejszają się, wówczas można rozważyć chirurgiczne usunięcie ostrogi piętowej. Na ten temat proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.