Jak sprawdzić czy dziecko słyszy?

Moje 2mies dziecko dostało certyfikat żółty Ale jest teraz w domu jeśli coś spada lub krzyczy słyszy bo od razu otwiera oczy teraz moje pytanie czy mogę sprawdzić jakąś metodą czy dziecko prawidłowo słyszy bo nie mogę spać czy jest jakiś sposób żeby sprawdzić t to

Redakcja abcZdrowie

Witam,
od 2002 roku każdy noworodek poddawany jest w drugiej dobie swojego życia przesiewowemu badaniu słuchu – to na jego podstawie do książeczki dziecka wklejany jest żółty lub niebieski certyfikat. Żółty certyfikat nie oznacza automatycznie, że niemowlę ma wadę słuchu, lecz, że wynik badania jest nieprawidłowy i występuje ryzyko niedosłuchu. W tym przypadku dziecko poddawane jest badaniom w placówce audiologicznej lub laryngologicznej. Jeżeli kolejne badania wykażą brak wady słuchu, żółty certyfikat zostanie zastąpiony niebieskim. Jest to bardzo ważne dla dalszego rozwoju niemowlęcia, a diagnostykę tę należy podjąć najpóźniej do 3. miesiąca życia dziecka. Dlatego też sugeruję, by Pani niezwłocznie zgłosiła się do pediatry i poinformowała go o konieczności wykonania badań. Warto wiedzieć, że obecność żółtego certyfikatu obliguje lekarza do jak najszybszego skierowania dziecka do poradni specjalistycznej. O badaniach słuchu oraz leczeniu wad słuchu u niemowląt przeczyta Pani w naszym artykule, serdecznie zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-sluchu.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.