Jak sprawdzić, czy kanały są wypełnione?

10 lat temu, w 2007 roku, miałem leczony ząb (górna prawa 8-ka) kanałowo - po usunięciu miazgi (w stanie zgorzeli) i trzykrotnej zmianie opatrunków, kanały zostały wypełnione gutaperką, a ząb zaplombowany. Ząb służy mi do dziś, nigdy nie bolał. Teraz zrobiłem RTG pan. i dent. stwierdził, że ząb był nieleczony - tzn. kanały są niewypełnione, jedynie widać wypełnienie komory. Czy jest to możliwe, by tego nie było widać po 10 latach, jak to jeszcze można sprawdzić, przed ew. leczeniem? Pozdrawiam!

Witam.

Dla większej dokładności można wykonać badanie tomografii komputerowej. Nie pokaże ono jednak nic nowego. Jeśli na zdjęciu RTG nie widać, żeby kanały były wypełnione, to raczej rzeczywiście nie są.

Może za tym również przemawiać fakt, że część stomatologów (zwłaszcza w tamtym czasie!) przy leczeniu kanałowym ósemek wypełniała tylko komorę, bez odnajdowania i czyszczenia wszystkich kanałów. Jest również możliwe, że taka procedura zajęła trzy wizyty.

pozdrawiam!