Jak stosować Tribux?

Dzień dobry, Gastrolog powiedział mi, że lek Tribux forte mogę brać codziennie przez wiele lat i nie będzie to miało negatywnych konsekwencji. Czy rzeczywiście można chronicznie brać tego typu lek? Dodam, ze zgłosiłam się do lekarza ze względu na "balon w brzuchu", testy na nietolerancję glutenu wyszły ujemne, odstawiłam nabiał na 10 dni również bez większych różnic. Teraz mam już tylko brać tribux. Będę wdzięczna za opinię.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Tribux, zawierający substancję czynną trimebutynę, należy to tzw. leków prokinetycznych. Stosowane są one w leczeniu chorób wymagających nieprzerwanego zażywania prokinetyków, czyli m.in. w zespole jelita nadwrażliwego czy chorobie refluksowej przełyku i innych schorzeń górnego odcinka dróg pokarmowych. Ze względu na swą specyfikę, jak już wspomniałam, schorzenia te wymagają ciągłego stosowania farmaceutyków wpływających na motorykę przewodu pokarmowego (regulujących napięcie przewodu pokarmowego). Szczegóły dotyczące działania leku odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/tribux-dzialanie-sklad-dawkowanie-skutki-uboczne-opinie-zamienniki.

Trimebutyna jest więc lekiem do stosowania długotrwałego, a przepisuje się ją także i dzieciom, ponieważ jest substancją bezpieczną oraz dobrze tolerowaną. Zatem proszę stosować się do zaleceń lekarza i zwrócić uwagę, czy dolegliwości gastryczne zmniejszają się dzięki zastosowanemu leczeniu. Jeżeli Tribux przyniesie poprawę Pani samopoczucia, nic nie stoi na przeszkodzie, by stosowała go Pani w sposób ciągły.

Być może pomocne okażą się odpowiedzi naszych ekspertów na pytania o lek Tribux: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-mozna-stosowac-tribux oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-tribux-na-zaparcia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.